Také jste absolvovali na internetu testy, které mají odhalit, jestli více používáte levou, či pravou hemisféru mozku? Je to nesmysl, vzkazují uživatelům vědci z Utahu.
Existují lidé racionálnější, analytičtější, emocionálnější či instinktivnější, ale neznamená to, že by se lidé dali jednoduše rozdělit "levomozky" nebo "pravomozky", píše britský server BBC.
Komu vychází v testech levá hemisféra, jeho myšlení bylo racionální, analytické a matematické, komu pravá, měl emocionální a umělecké cítění a místo racionality používal spíše instinkt.
"Je jistě pravda, že někteří lidé mají logičtější a metodičtější styl myšlení, jiní zase spontánnější, emocionální myšlení," říká Jeffrey Anderson, zabývající se výzkumem mozku na univerzitě v Utahu. "Ale nemá to nic společného s odlišnými funkcemi levé a pravé hemisféry mozku," dodává.
Anderson vedl tým, jenž zkoumal mozek více jak tisíce lidí a měřil funkční spoje na obou stranách mozku. Vědci zjistili, že tyto spoje byly u všech lidí rozmístěny takřka rovnoměrně. Tím jasně vyvrátili, že by někteří lidé měli silnější spoje na některé z hemisfér.
Podle serveru BBC má tento mýtus kořeny v objevu, jenž ukázal, že různé části mozku mají odlišné funkce. Rozdělovat mozek na logickou a emocionální část nepatří do říše vědy, ale spíše do populární psychologie na webových stránkách či sociálních sítích.
Rádio BBC již v roce 2011 zařadilo funkci levé a pravé hemisféry mezi mýty o mozku, podobně jako tvrzení, že využíváme jen 10 procent šedé hmoty či že poslech Mozartovy hudby rozvíjí naši chytrost. Mýtus o levé racionální a pravé emocionální části mozku však žije vesele dál.