Opernímu pěvci operovali mozek. Lékařům na sále zpíval

jaz
17. 8. 2015 14:23
Video ukazuje průběh operace mozku, při které musel pacient zpívat, aby mohli lékaři sledovat jeho kognitivní funkce.
Video: YouTube

Utrecht – Slovinec Ambroz Bajec-Lapajne podstoupil v loňském roce operaci mozku, při které mu lékaři z univerzitní kliniky v Nizozemsku odstranili nádor. Záznam z průběhu operace, během níž musel Ambroz zpívat Gute Nacht od Franze Schuberta z jeho cyklu Winterreise, se teď objevil na internetu.

Slovinskému opernímu zpěvákovi diagnostikovali před časem glioblastom – nádor na mozku. Lékaři v Utrechtu, kde nějakou dobu žil a pracovat, mu doporučili okamžitou kraniotomii, kterou nakonec podstoupil v červnu loňského roku. Informoval o tom server Daily Dot.

"Byl to velmi divný pocit"

Zdravotnický personál požádal Ambroze, aby při operaci zpíval, čímž tak mohli sledovat kognitivní změny při zákroku a předešli tím následným komplikacím. Zpočátku zpíval bez problému, ale zhruba ve 2 minutě a 45 sekundách videa je jasně patrné, jak práce operatérů Ambroze ovlivňuje a začne zadrhávat. Když se uklidní, zkouší zpívat znovu.

"V mozku nejsou žádné nervy. Věřím, že na chvíli vynechal a tohle je výsledek. Nemohl jsem kontrolovat svůj jazyk. Byl to velmi divný pocit," píše v diskusi pod videem sám Ambroz.

Více jak 12 minutové video není nijak drastické a dokonce se v něm neobjeví žádná krev. Operní pěvec se rok po operaci už cítí skvěle a opět se věnuje své kariéře.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy