Opernímu pěvci operovali mozek. Lékařům na sále zpíval

jaz
17. 8. 2015 14:23
Video ukazuje průběh operace mozku, při které musel pacient zpívat, aby mohli lékaři sledovat jeho kognitivní funkce.
Video: YouTube

Utrecht – Slovinec Ambroz Bajec-Lapajne podstoupil v loňském roce operaci mozku, při které mu lékaři z univerzitní kliniky v Nizozemsku odstranili nádor. Záznam z průběhu operace, během níž musel Ambroz zpívat Gute Nacht od Franze Schuberta z jeho cyklu Winterreise, se teď objevil na internetu.

Slovinskému opernímu zpěvákovi diagnostikovali před časem glioblastom – nádor na mozku. Lékaři v Utrechtu, kde nějakou dobu žil a pracovat, mu doporučili okamžitou kraniotomii, kterou nakonec podstoupil v červnu loňského roku. Informoval o tom server Daily Dot.

"Byl to velmi divný pocit"

Zdravotnický personál požádal Ambroze, aby při operaci zpíval, čímž tak mohli sledovat kognitivní změny při zákroku a předešli tím následným komplikacím. Zpočátku zpíval bez problému, ale zhruba ve 2 minutě a 45 sekundách videa je jasně patrné, jak práce operatérů Ambroze ovlivňuje a začne zadrhávat. Když se uklidní, zkouší zpívat znovu.

"V mozku nejsou žádné nervy. Věřím, že na chvíli vynechal a tohle je výsledek. Nemohl jsem kontrolovat svůj jazyk. Byl to velmi divný pocit," píše v diskusi pod videem sám Ambroz.

Více jak 12 minutové video není nijak drastické a dokonce se v něm neobjeví žádná krev. Operní pěvec se rok po operaci už cítí skvěle a opět se věnuje své kariéře.

 

Právě se děje

Další zprávy