Opernímu pěvci operovali mozek. Lékařům na sále zpíval

jaz
17. 8. 2015 14:23
Zdroj foto: YouTube Zdroj foto: YouTube
Video ukazuje průběh operace mozku, při které musel pacient zpívat, aby mohli lékaři sledovat jeho kognitivní funkce.
Video: YouTube

Utrecht – Slovinec Ambroz Bajec-Lapajne podstoupil v loňském roce operaci mozku, při které mu lékaři z univerzitní kliniky v Nizozemsku odstranili nádor. Záznam z průběhu operace, během níž musel Ambroz zpívat Gute Nacht od Franze Schuberta z jeho cyklu Winterreise, se teď objevil na internetu.

Slovinskému opernímu zpěvákovi diagnostikovali před časem glioblastom – nádor na mozku. Lékaři v Utrechtu, kde nějakou dobu žil a pracovat, mu doporučili okamžitou kraniotomii, kterou nakonec podstoupil v červnu loňského roku. Informoval o tom server Daily Dot.

"Byl to velmi divný pocit"

Zdravotnický personál požádal Ambroze, aby při operaci zpíval, čímž tak mohli sledovat kognitivní změny při zákroku a předešli tím následným komplikacím. Zpočátku zpíval bez problému, ale zhruba ve 2 minutě a 45 sekundách videa je jasně patrné, jak práce operatérů Ambroze ovlivňuje a začne zadrhávat. Když se uklidní, zkouší zpívat znovu.

"V mozku nejsou žádné nervy. Věřím, že na chvíli vynechal a tohle je výsledek. Nemohl jsem kontrolovat svůj jazyk. Byl to velmi divný pocit," píše v diskusi pod videem sám Ambroz.

Více jak 12 minutové video není nijak drastické a dokonce se v něm neobjeví žádná krev. Operní pěvec se rok po operaci už cítí skvěle a opět se věnuje své kariéře.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy