Opernímu pěvci operovali mozek. Lékařům na sále zpíval

jaz
17. 8. 2015 14:23
Video ukazuje průběh operace mozku, při které musel pacient zpívat, aby mohli lékaři sledovat jeho kognitivní funkce.
Video: YouTube

Utrecht – Slovinec Ambroz Bajec-Lapajne podstoupil v loňském roce operaci mozku, při které mu lékaři z univerzitní kliniky v Nizozemsku odstranili nádor. Záznam z průběhu operace, během níž musel Ambroz zpívat Gute Nacht od Franze Schuberta z jeho cyklu Winterreise, se teď objevil na internetu.

Slovinskému opernímu zpěvákovi diagnostikovali před časem glioblastom – nádor na mozku. Lékaři v Utrechtu, kde nějakou dobu žil a pracovat, mu doporučili okamžitou kraniotomii, kterou nakonec podstoupil v červnu loňského roku. Informoval o tom server Daily Dot.

"Byl to velmi divný pocit"

Zdravotnický personál požádal Ambroze, aby při operaci zpíval, čímž tak mohli sledovat kognitivní změny při zákroku a předešli tím následným komplikacím. Zpočátku zpíval bez problému, ale zhruba ve 2 minutě a 45 sekundách videa je jasně patrné, jak práce operatérů Ambroze ovlivňuje a začne zadrhávat. Když se uklidní, zkouší zpívat znovu.

"V mozku nejsou žádné nervy. Věřím, že na chvíli vynechal a tohle je výsledek. Nemohl jsem kontrolovat svůj jazyk. Byl to velmi divný pocit," píše v diskusi pod videem sám Ambroz.

Více jak 12 minutové video není nijak drastické a dokonce se v něm neobjeví žádná krev. Operní pěvec se rok po operaci už cítí skvěle a opět se věnuje své kariéře.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy