Opernímu pěvci operovali mozek. Lékařům na sále zpíval

jaz
17. 8. 2015 14:23
Video ukazuje průběh operace mozku, při které musel pacient zpívat, aby mohli lékaři sledovat jeho kognitivní funkce.
Video: YouTube

Utrecht – Slovinec Ambroz Bajec-Lapajne podstoupil v loňském roce operaci mozku, při které mu lékaři z univerzitní kliniky v Nizozemsku odstranili nádor. Záznam z průběhu operace, během níž musel Ambroz zpívat Gute Nacht od Franze Schuberta z jeho cyklu Winterreise, se teď objevil na internetu.

Slovinskému opernímu zpěvákovi diagnostikovali před časem glioblastom – nádor na mozku. Lékaři v Utrechtu, kde nějakou dobu žil a pracovat, mu doporučili okamžitou kraniotomii, kterou nakonec podstoupil v červnu loňského roku. Informoval o tom server Daily Dot.

"Byl to velmi divný pocit"

Zdravotnický personál požádal Ambroze, aby při operaci zpíval, čímž tak mohli sledovat kognitivní změny při zákroku a předešli tím následným komplikacím. Zpočátku zpíval bez problému, ale zhruba ve 2 minutě a 45 sekundách videa je jasně patrné, jak práce operatérů Ambroze ovlivňuje a začne zadrhávat. Když se uklidní, zkouší zpívat znovu.

"V mozku nejsou žádné nervy. Věřím, že na chvíli vynechal a tohle je výsledek. Nemohl jsem kontrolovat svůj jazyk. Byl to velmi divný pocit," píše v diskusi pod videem sám Ambroz.

Více jak 12 minutové video není nijak drastické a dokonce se v něm neobjeví žádná krev. Operní pěvec se rok po operaci už cítí skvěle a opět se věnuje své kariéře.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy