Buenos Aires – Největší dosud dochovaná fosilie tučňáka Palaeeudyptes klekowskii, jak se oficiálně vyhynulý druh nazývá, nepřestává udivovat svou velikostí. Obří kostra zatím vědcům prozradila, že se jedná o ptáka, který žil ve vodách Antarktidy před 37 až 40 miliony lety.
Ze dvou křídelních kostí a nohy rovněž zjistili, že zvíře měřilo dva metry a vážilo 115 kilogramů. Bylo tedy o cca 30 centimetrů vyšší, než je průměrná výška člověka.
tučňáci dnes
- nelétaví ptáci žijící v mořích jižní polokoule
- první tučňáci se objevili před 70 miliony lety
- rovník nikdy nepřekročili a nejdále na sever se dostali do vod Galapág
- dnešní tučňáci žijí v Antarktidě, jižní Americe, Jižní Africe, ve vodách Nového Zélandu a Austrálie
Tento tvor se také nedá porovnávat s největším žijícím tučňákem císařským. Ten měří zhruba 1,2 metru a váží necelých 50 kilogramů, přesto se řadí k největším ptákům svého druhu.
Argentinští paleontologové zkoumající předky moderních tučňáků také uvádějí, že výška tohoto prehistorického tvora měla své výhody. Údajně byli schopni vydržet pod vodou a lovit ryby daleko déle než dnešní tučňáci. Pod hladinou dokázali strávit až 40 minut.
V oblasti ostrova Seymour nedaleko Antarktidy, kde se našly pozůstatky dvoumetrového tučňáka, byly před miliony let naprosto jiné klimatické podmínky. Podle argentinských vědců činil rozdíl až plus deset stupňů Celsia, přesto v tomto teple dokázali tučňáci přežít.
V době, kdy žil Palaeeudyptes klekowskii, byla populace tučňáků na vrcholu. Podle informací z muzea La Plata žilo na zeměkouli na 14 druhů těchto ptáků.
Jak ale uvedl serveru New Scientist vědec Dan Ksepka z muzea v Greenwich v Connecticutu, odhad výšky dosud největšího tučňáka nemusí být tak úplně přesný. Tito vyhynulí tvorové měli totiž odlišné proporce od dnešních tučňáků.