Krásné ženy vyvolávají v mužích stres, jsou pro jejich zdraví nebezpečné, varují vědci

Magazín Magazín
22. 3. 2017 9:30
Experiment výzkumníků z univerzity ve Valencii prokázal, že muži jsou z přítomnosti krásné ženy ve stresu. Její společnost totiž pro ně znamená příležitost k námluvám. Malá dávka stresového hormonu je přitom pro zdraví prospěšná, chronicky zvýšená hladina kortizolu však může vést ke vzniku srdečních chorob.
Petra Němcová
Petra Němcová | Foto: Profimedia.cz

Pouhých pět minut osamotě s mladou krásnou ženou stačí na to, aby se přítomným mužům zvýšila hladina stresového hormonu kortizolu. To alespoň tvrdí studie vědců ze španělské univerzity ve Valencii, kterou citoval britský deník The Telegraph.

Účinek krásy je o to silnější u mužů, kteří se domnívají, že daná žena je "mimo jejich ligu".

Španělští výzkumníci testovali celkem 84 mužů-dobrovolníků. Jejich úkolem bylo vyřešit sudoku, zatímco s nimi v místnosti seděli dva cizí lidi - muž a žena.

Jakmile zůstal dobrovolník v místnosti s jiným cizím mužem, hladina jeho kortizolu klesla. Když však dobrovolník sdílel jednu místnost se ženou, kortizol stoupal.

"Došli jsme k závěru, že pro většinu mužů znamená přítomnost atraktivní ženy příležitost k námluvám. Zatímco někteří muži se mohou snažit atraktivním ženám vyhýbat, protože jsou 'mimo jejich ligu', většina z nich vykazovala obavy podpořené souběžnými hormonálními reakcemi," uvedli vědci k závěru.

Tělo produkuje kortizol, když je pod psychickým nebo fyzickým stresem. Stresový hormon může mít v malých dávkách pozitivní efekt zlepšující bdělost a duševní pohodu.

Nicméně chronicky zvýšené hladiny kortizolu mohou zdravotní stav zhoršit a vést ke vzniku srdečních chorob, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a impotenci.

Vědci hledají nové metody pro hodnocení změn mechanických vlastností lidské kůže působených okolními vlivy - jako je teplota či hydratace apod. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy