Krásné ženy vyvolávají v mužích stres, jsou pro jejich zdraví nebezpečné, varují vědci

Magazín Magazín
22. 3. 2017 9:30
Experiment výzkumníků z univerzity ve Valencii prokázal, že muži jsou z přítomnosti krásné ženy ve stresu. Její společnost totiž pro ně znamená příležitost k námluvám. Malá dávka stresového hormonu je přitom pro zdraví prospěšná, chronicky zvýšená hladina kortizolu však může vést ke vzniku srdečních chorob.
Petra Němcová
Petra Němcová | Foto: Profimedia.cz

Pouhých pět minut osamotě s mladou krásnou ženou stačí na to, aby se přítomným mužům zvýšila hladina stresového hormonu kortizolu. To alespoň tvrdí studie vědců ze španělské univerzity ve Valencii, kterou citoval britský deník The Telegraph.

Účinek krásy je o to silnější u mužů, kteří se domnívají, že daná žena je "mimo jejich ligu".

Španělští výzkumníci testovali celkem 84 mužů-dobrovolníků. Jejich úkolem bylo vyřešit sudoku, zatímco s nimi v místnosti seděli dva cizí lidi - muž a žena.

Jakmile zůstal dobrovolník v místnosti s jiným cizím mužem, hladina jeho kortizolu klesla. Když však dobrovolník sdílel jednu místnost se ženou, kortizol stoupal.

"Došli jsme k závěru, že pro většinu mužů znamená přítomnost atraktivní ženy příležitost k námluvám. Zatímco někteří muži se mohou snažit atraktivním ženám vyhýbat, protože jsou 'mimo jejich ligu', většina z nich vykazovala obavy podpořené souběžnými hormonálními reakcemi," uvedli vědci k závěru.

Tělo produkuje kortizol, když je pod psychickým nebo fyzickým stresem. Stresový hormon může mít v malých dávkách pozitivní efekt zlepšující bdělost a duševní pohodu.

Nicméně chronicky zvýšené hladiny kortizolu mohou zdravotní stav zhoršit a vést ke vzniku srdečních chorob, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a impotenci.

Vědci hledají nové metody pro hodnocení změn mechanických vlastností lidské kůže působených okolními vlivy - jako je teplota či hydratace apod. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 14 minutami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy