Krásné ženy vyvolávají v mužích stres, jsou pro jejich zdraví nebezpečné, varují vědci

Magazín Magazín
22. 3. 2017 9:30
Experiment výzkumníků z univerzity ve Valencii prokázal, že muži jsou z přítomnosti krásné ženy ve stresu. Její společnost totiž pro ně znamená příležitost k námluvám. Malá dávka stresového hormonu je přitom pro zdraví prospěšná, chronicky zvýšená hladina kortizolu však může vést ke vzniku srdečních chorob.
Petra Němcová
Petra Němcová | Foto: Profimedia.cz

Pouhých pět minut osamotě s mladou krásnou ženou stačí na to, aby se přítomným mužům zvýšila hladina stresového hormonu kortizolu. To alespoň tvrdí studie vědců ze španělské univerzity ve Valencii, kterou citoval britský deník The Telegraph.

Účinek krásy je o to silnější u mužů, kteří se domnívají, že daná žena je "mimo jejich ligu".

Španělští výzkumníci testovali celkem 84 mužů-dobrovolníků. Jejich úkolem bylo vyřešit sudoku, zatímco s nimi v místnosti seděli dva cizí lidi - muž a žena.

Jakmile zůstal dobrovolník v místnosti s jiným cizím mužem, hladina jeho kortizolu klesla. Když však dobrovolník sdílel jednu místnost se ženou, kortizol stoupal.

"Došli jsme k závěru, že pro většinu mužů znamená přítomnost atraktivní ženy příležitost k námluvám. Zatímco někteří muži se mohou snažit atraktivním ženám vyhýbat, protože jsou 'mimo jejich ligu', většina z nich vykazovala obavy podpořené souběžnými hormonálními reakcemi," uvedli vědci k závěru.

Tělo produkuje kortizol, když je pod psychickým nebo fyzickým stresem. Stresový hormon může mít v malých dávkách pozitivní efekt zlepšující bdělost a duševní pohodu.

Nicméně chronicky zvýšené hladiny kortizolu mohou zdravotní stav zhoršit a vést ke vzniku srdečních chorob, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a impotenci.

Vědci hledají nové metody pro hodnocení změn mechanických vlastností lidské kůže působených okolními vlivy - jako je teplota či hydratace apod. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami, soud je osvobodil všechny. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy