Cestovní kancelář chystá výlety k vraku Titaniku. Lístek vyjde na dva a půl milionu

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 3. 2017 18:14
Cestovatelé, kteří by chtěli vidět na vlastní oči vrak legendárního Titaniku, mají šanci. Budou si ale muset počkat do května příštího roku a složit v přepočtu přes dva a půl milionu korun. Výlet s ponorem k vraku lodi jim slibuje agentura Blue Marble Private.
Titanic
Titanic | Foto: NOAA/Institute for Exploration/University of Rhode Island (NOAA/IFE/URI)

Na osmidenní cestu vyrazí v několika turnusech vždy devět zájemců. Do hloubky kolem čtyř tisíc metrů, ve které vrak leží, se dostanou ve speciální malé ponorce postavené z titanu a karbonu.

Agentura slibuje, že účastníci zájezdu uvidí vrak nejen zvenčí, ale budou si moci prohlédnout i slavné velké schodiště.

Podobná možnost už zde byla před pěti lety - tehdy se zúčastnilo 20 zájemců a každý zaplatil necelých 60 tisíc dolarů (v korunách je to něco kolem milionu a půl). Teď to bude výrazně dražší - výprava bude stát kolem dvou a půl milionu. Během ponorů bude probíhat i výzkum vraku. Vědci totiž odhadují, že do dvaceti let se rozpadne natolik, že už v podstatě nebude co zkoumat.

Titanic se 14. dubna 1912 před půlnocí srazil s ledovcem a po pár hodinách se potopil. Zahynulo kolem 1 500 cestujících a členů posádky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy