reklama
 
 

Sloni afričtí spí jen dvě hodiny denně. Vzhůru vydrží i několik dní, zjistili vědci

3. 3. 2017
Vědci sledovali dva volně žijící slony v botswanském národním parku. Zjistili, že spí dvakrát kratší čas než sloni v zoo. Sny se sledovaným slonům zdály každé tři až čtyři dny.
Doporučujeme

Volně žijící sloni afričtí během 24 hodin spí pouhé dvě hodiny, většinou v noci. S odkazem na studii jihoafrických univerzitních vědců o tom informoval zpravodajský web BBC.

Znamená to, že sloni spí nejméně ze všech savců.

Vědci sledovali dva volně žijící slony v Národním parku Chobe v Botswaně po dobu 35 dní, aby zjistili více o jejich přirozeném spánkovém režimu. Sloni v zoologických zahradách prospí asi čtyři až šest hodin denně. Naproti tomu sloni v přírodě spali pouhé dvě hodiny.

Sloni sní každé tři až čtyři dny

Někdy však samice slona zůstaly vzhůru i několik dnů v kuse. V tomto čase sloni překonávali velké vzdálenosti. Podle vědců možná prchali před lvy a pytláky.

Do takzvané REM fáze spánku, kterou charakterizují rychlé pohyby očí a sny, se sloni dostali jednou za každé tři až čtyři dny. Spali přitom vleže místo vestoje.

"Sloni spí nejkratší dobu ze všech savců, což souvisí s tím, jak velká mají těla… Vypadá to tak, že se jim zdají sny jen každé tři až čtyři dny. Vezmeme-li v potaz jejich dobrou paměť, musíme se opět zamyslet nad tím, do jaké míry je pravdivá teorie o tom, že REM fáze spánku souvisí s inteligencí," řekl biolog z jihoafrické univerzity Witwatersrand Paul Manger.

Na studii se podíleli také vědci z kalifornské univerzity a botswanské neziskové organizace Elephants Without Borders (Sloni bez hranic). 

Slůňata dováděla v kalužích. Pražstí sloni si užívali letošní první venkovní vycházku | Video: ZOO Praha |  00:46

autor: ČTK

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama
  reklama