Rohatý samec zoufale hledá partnerku na Tinderu. Váží 2268 kilo a je poslední svého druhu

Magazín Magazín
28. 4. 2017 15:59
Sudan má problém. Již dlouho hledá zoufale partnerku, která by jej rozpálila. Založil si proto profil na Tinderu, doufá, že jej zachrání od vyhynutí. Má rád procházky přírodou a cestování. Nevýhodou může být jeho čtyřiadvacetihodinová ochranka, která jej stráží před zabijáky. Je totiž posledním nosorožcem svého druhu.
Sudan
Sudan | Foto: Reuters

Sudan má rád procházky přírodou a cestování. "Nechci být příliš troufalý, ale záleží na mne osud mého druhu. Zvládám chování pod tlakem, rád jím trávu a odpočívám v blátě. Žádné problémy. Výška 1,8 metrů, váha 2268 kilo, jestli je to důležité," popisuje se na Tinderu.

Připadá vám to zvláštní? Není divu, Sudan je totiž nosorožec tuponosý bílý severní, poslední samec svého druhu. A zoufale nutně potřebuje partnerku, aby jejich druh přežil.

Jeho ochránci tak doufají, že Sudanův profil na této randící sociální síti jim pomůže získat dostatek peněz na léčbu plodnosti ve výši devíti milionů dolarů. Běžné, přirozené snahy o rozmnožení druhu totiž selhaly. S informací přišla agentura Reuters.

Zkoušeli jsme všechno, ale s nosorožcem je to těžké

Vědci tak chtějí použít Sudanovo sperma k oplodnění vajíčka jedné ze dvou posledních samiček nosorožce tuponosého - sedmnáctileté Satu nebo sedmadvacetileté Najin. Embryo bude vloženo do těla náhradního rodiče, běžnějšího druhu bílého nosorožce jižního tuponosého.

"Zkoušeli jsme všechno, abychom dosáhli přirozeného oplodnění," řekla Elodie Samperová, marketingová manažerka keňské organizace OI Pejeta, kde jsou všichni tři nosorožci bílí sledováni 24 hodin ozbrojenou stráží.

"Když jsme ho prvně zkoušeli připustit k samičce, strážci ho vedli… ale s nosorožcem je to těžké," dodala Samperová.

"Vyvedli jsme je pryč ze zoo, která omezovala jejich přirozené instinkty, a umístili je do polo-divokého prostředí. Proběhlo několik páření, ale nikdy nevedlo k oplodnění," popsala.

1,23 milionů korun za kilo rohu

Nosorožci bílí jsou jedním z nejohroženějších druhů na světě. Bývají terčem pytláků, kteří jejich rohy prodávají za zhruba 1,23 milionů korun za kilogram. To z rohů dělá artikl dražší než zlato nebo kokain.

Strážci starého Sudana se obávají, že by ve svých 43 letech mohl umřít nebo být zabit právě pytláky ještě dřív, než se jim podaří přivést na svět dalšího potomka.

"Vždycky tady ten strach bude, že je starý, že může zemřít. Pokud bude na Dálném východě přetrvávat poptávka po rozích, hrozba bude vždy aktuální," uvedl ředitel OI Pejeta a expert na nosorožce Richard Vigne.

Pokud uživatelé Tinderu potáhnou na Sudanově profilu šipkou doprava, dostanou se na web organizace, který je dostupný ve 40 jazycích. Jen pár hodin od spuštění byl zájem o Sudana tak velký, že web OI Pejety spadl.

Zoo Dvůr Králové nad Labem začala řezat svým nosorožcům rohy. Reaguje na pytláky z francouzské zoo, kteří v březnu zabili zvíře kvůli této rohovině. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy