Německý lovec zabil největšího slona v Africe. Vše bylo legální, brání ho průvodce

jaz
16. 10. 2015 12:10
Začátkem října byl v národním parku Zimbabwe zabit majestátní slon. Lovcem, který se na internetu chlubí úlovkem, je německý občan. Za lov zaplatil v přepočtu přes 1,4 milionu korun. Smrt největšího slona zabitého na území Afriky za posledních 30 let zdrtila ochránce zvířat a strážce parku, došlo k ní jen tři měsíce po usmrcení vzácného lva Cecila. Ten byl turisty vyhledávanou atrakcí. Průvodce lovce se brání, že zabití slona bylo legální a ani jeden neměl tušení, o jak velké zvíře se jedná. Aktivisté přesto žádají zákaz lovu nebo označení některých kusů, které bude zakázáno střílet.
Foto: Twitter

Harare (Zimbabwe) – Jen pár měsíců po skandálu amerického zubaře, který má na svědomí smrt oblíbeného lva Cecila, přišla zpráva o zabití dalšího vzácného zvířete.

Jde zřejmě o jednoho z největších slonů v Africe. Úřady v Zimbabwe ani správa národního parku Gonarezhou, kde byl samec skolen, zatím neznají jeho identitu. Podle zveřejněných fotografií se jedná o slona ve věku mezi 40 až 60 lety, který nebyl nikdy předtím spatřen v jižní části parku, kde 8. října zemřel.

Podle deníku The Telegraph zaplatil německý turista za lov zhruba 39 tisíc liber (v přepočtu cca 1,4 milionu korun). Muž si objednal 21 dní lovu, během kterých si připsal skolení dalších pěti velkých slonů, levhartů, lvů, buvolů a nosorožců.

Nejvíce pobouřil snímek mrtvého slona, kterým se Němec chlubí na internetu. Podle fotky měl samec tak velké kly, že se při chůzi skoro dotýkaly země. Odhadem měly vážit kolem 54 kilogramů, což dokládá, jak velké to bylo zvíře.

Na loveckých internetových fórech je muž oslavován, aktivisté se ale proti masakrování zvířat pro zábavu opět bouří.

"Nemáme žádnou kontrolu nad pytláctvím, ale máme kontrolu nad politikou lovu, která by měla prosazovat, aby zvířata, jako jsou tato, měla daleko větší cenu živá (pro lovce i nelovce) než mrtvá," cituje The Telegraph průvodce Anthonho Kaschulu z parku Gonarezhou.

Průvodce lovce pochybení odmítá. "Jednalo se o legální lov a klient neudělal nic špatného. My lovci máme hroší kůži a víme, co na to asi tak řeknou ochránci zvířat. Tenhle slon byl asi tak 60 let starý a množil se už mnohokrát," reagoval na kauzu průvodce s tím, že 70 procent loveckých poplatků jde do místní komunity, což je prý pro lidi i samotný stát výhodné.

Cizinci jsou totiž schopní utratit v přepočtu přes dva miliony korun na každý výlet do Afriky.

Cizincům to prochází, místním hrozí vězení

Louis Muller, předseda asociace profesionálních lovců Zimbabwe, byl překvapen velikostí sloních klů. Nyní se pátrá po dolní čelisti zabitého samce, aby bylo možné zjistit přesně jeho stáří. Zároveň navrhuje, aby byli vybraní sloni označeni límcem, který by je před lovci chránil. Týkalo by se to větších kusů s velkými kly.

Deník Daily Mail cituje mluvčího Krugerova národního parku v Jižní Africe, jenž vyjádřil zklamání nad nesmyslnými zákony, které omezují místní lidi a dávají do ruky zbraň bohatým turistům. "Když místní lidé zabijí zvíře, aby nakrmili svou rodinu, mohou být odsouzeni na pět až patnáct let vězení. Když ale přijde bohatý cizinec a střílí zvířata, nic se mu nestane. Jaké je to pro lidi poselství?"

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy