Poslední nosorožec bílý. Hlídá ho armáda i vrtulník

jaz
18. 4. 2015 11:10
Dosud žijícího samce chrání ozbrojenci před pytláky. Podle odborníků je to ale marné. Jeho druh stejně vyhyne.

Nairobi – Nosorožec Súdán je jediným samcem svého druhu, kterého pytláci zatím nedostali. Ošetřovatelé a místní ozbrojená jednotka se ho také snaží na 90 akrech rezervace Ol Pejeta v Keni před možnou hrozbou ochránit.

Jak informoval deník Huffington Post, ze statistiky Světového fondu na ochranu přírody vyplývá, že bylo po celém světě v roce 1960 dva tisíce severních bílých nosorožců. O 24 let později se jejich počet kriticky snížil na pouhých 15 kusů. Dnes je jich jen pět, jeden samec a čtyři samice, z nichž dvě, Fatu a Najin, žijí se Súdánem společně v rezervaci.

Poptávka po nosorožčích rozích je vysoká a na černém trhu se jejich cena pohybuje kolem 75 tisíc dolarů za kilogram (necelé dva miliony korun). Proto Súdána hlídá 24 hodin denně ochranka, která má k dispozici hlídací psy, arzenál zbraní a dokonce i vrtulník.

40letému Súdánovi také pro jistotu ošetřovatelé roh odstranili, aby nebyl pro pytláky lákavou kořistí. Odborníci se ale obávají, že i přes záchranu posledního samce nebude možné jejich druh zachovat. Možností je ještě umělé oplodnění zbylých samic nebo mezidruhové křížení.

Keňská rezervace se také obrátila na veřejnost s prosbou o pomoc. Prostřednictvím crowdfundingového serveru GoFundMe žádají o 75 tisíc liber na provoz stanice, která se kromě Súdána stará i o 106 kriticky ohrožených nosorožců černých a 20 bílých nosorožců jižních. Zatím se podařilo vybrat necelé dva miliony korun.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy