Poslední nosorožec bílý. Hlídá ho armáda i vrtulník

jaz
18. 4. 2015 11:10
Dosud žijícího samce chrání ozbrojenci před pytláky. Podle odborníků je to ale marné. Jeho druh stejně vyhyne.

Nairobi – Nosorožec Súdán je jediným samcem svého druhu, kterého pytláci zatím nedostali. Ošetřovatelé a místní ozbrojená jednotka se ho také snaží na 90 akrech rezervace Ol Pejeta v Keni před možnou hrozbou ochránit.

Jak informoval deník Huffington Post, ze statistiky Světového fondu na ochranu přírody vyplývá, že bylo po celém světě v roce 1960 dva tisíce severních bílých nosorožců. O 24 let později se jejich počet kriticky snížil na pouhých 15 kusů. Dnes je jich jen pět, jeden samec a čtyři samice, z nichž dvě, Fatu a Najin, žijí se Súdánem společně v rezervaci.

Poptávka po nosorožčích rozích je vysoká a na černém trhu se jejich cena pohybuje kolem 75 tisíc dolarů za kilogram (necelé dva miliony korun). Proto Súdána hlídá 24 hodin denně ochranka, která má k dispozici hlídací psy, arzenál zbraní a dokonce i vrtulník.

40letému Súdánovi také pro jistotu ošetřovatelé roh odstranili, aby nebyl pro pytláky lákavou kořistí. Odborníci se ale obávají, že i přes záchranu posledního samce nebude možné jejich druh zachovat. Možností je ještě umělé oplodnění zbylých samic nebo mezidruhové křížení.

Keňská rezervace se také obrátila na veřejnost s prosbou o pomoc. Prostřednictvím crowdfundingového serveru GoFundMe žádají o 75 tisíc liber na provoz stanice, která se kromě Súdána stará i o 106 kriticky ohrožených nosorožců černých a 20 bílých nosorožců jižních. Zatím se podařilo vybrat necelé dva miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy