Haló, viděli jsme UFO! Francie má úřad pro mimozemské jevy

ČTK ČTK
13. 11. 2014 9:00
Francie je jedinou evropskou zemí, která má úřad pro výzkum UFO. Denně řeší dvě zprávy o zahlédnutí neidentifikovatelných létajících objektů.
Foto: Wikimedia Commons (Creative Commons)

Paříž - Každý rok jsou ohlášeny tisíce případů, kdy lidé údajně viděli UFO. Existuje ale jen málo zemí, které jsou ochotné vynakládat peníze na prověřování neidentifikovatelných létajících talířů, napsal zpravodajský server BBC News.

V Evropě je takový specializovaný, státem řízený tým jen jeden. A nabízí se otázka: Ví snad Francie něco víc než ostatní?

Francie má největší kosmickou agenturu v Evropě. Jde o důsledek vesmírných závodů v 60. letech a také velkého odhodlání prezidenta Charlese de Gaullea udržet Francii nezávislou na Spojených státech vybudováním vlastních družic, nosných raket i elitního vesmírného výzkumu.

Vedlejším účinkem toho všeho je, že Francie je nyní jedinou zemí v Evropě, která udržuje na plný úvazek pracující státní úřad pro výzkum UFO. Jeden takový býval ve Velké Británii a další v Dánsku, ale už před lety byly zrušené kvůli rozpočtovým škrtům.

Až 400 případů zůstalo neobjasněno

Francouzská úderka pro výzkum UFO má čtyři stálé zaměstnance a asi deset dobrovolníků, kteří dostávají proplacené náklady za každou výpravu do terénu, kde prověřují zprávy o pozorování podivných objektů na obloze.

Tým se jmenuje Geipan, což je francouzská zkratka pro Skupinu pro výzkum a informace o fenoménu neidentifikovatelných vzdušných předmětů. Jejím šéfem je Xavier Passot, který sedí v kanceláři plné desítek knih o UFO a štosů dokumentů. Výsledky tým publikuje na svých internetových stránkách, které měsíčně navštíví asi 30 tisíc lidí.

Tým průměrně dostává dvě zprávy o zahlédnutí UFO denně a o každém případu se vyplní jedenáctistránkový dotazník. Jeho cílem je jednak zaznamenat co nejvíc dostupných informací, ale také odradit případné vtipálky.

Geipan podle Passota zatím vysvětlil prakticky všechny nepozemské úkazy pozemskými prostředky. Jejich nejčastějším "pachatelem" jsou čínské lampióny vypouštěné v noci se svíčkou uvnitř do vzduchu. Také balóny a draci jsou odpovědní za svůj díl "létajících talířů" a padající kosmické smetí či meteority se o podivná světla na nebi postarají častěji, než by se mohlo zdát.

Od 70. let nicméně úřad registruje asi 400 případů pozorování UFO, které se vysvětlit nepodařilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy