UFO u Boskovic? V obilí se objevil tajemný obrazec

Magazín ČTK Magazín, ČTK
30. 6. 2014 12:25
Policie mimozemské civilizace i působení vzdušných vírů vyloučila, podle všeho se jedná o dílo vandalů.
Obrazec v obilí u Boskovic na Blanensku.
Obrazec v obilí u Boskovic na Blanensku. | Foto: J. Parma a L. Sušil, www.boskovice.cz

Boskovice (Blanensko) - Policie pátrá po lidech, kteří u Boskovic vytvořili v noci na sobotu obří kruh v obilí na šest tisících metrech čtverečních. Škoda na úrodě soukromého zemědělce, na jehož poli vznikl, se odhaduje na 20 tisíc korun, sdělila mluvčí policie Iva Šebková.

"Mimozemské civilizace i působení vzdušných vírů jsme zatím z vyšetřování vyloučili," řekla mluvčí s úsměvem. Obrazec tvoří obří kruh, v němž je umístěna hvězda s ornamentem. Pachatelé jsou podezřelí z trestného činu poškozování cizí věci.

Tato fotografie má dokazovat, že obilí je položené bez poškození.
Tato fotografie má dokazovat, že obilí je položené bez poškození. | Foto: J. Parma a L. Sušil, www.boskovice.cz

Fotografie obrazce zveřejnila policie a jsou i na webu boskovické radnice. "Obilí není polámané, ale je jen ohnuté až k zemi. Z okruhu se stala atrakce. Míří k němu spousty lidí," sdělil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Podařilo se mu vytvořit letecké snímky kruhu z takzvané kvadrokoptéry, což je v podstatě dálkově ovládaný model vrtulníku. Fotografie vznikly z výšky asi 60 metrů.

"Pán, který bydlí nedaleko, procházel tímto místem v pátek ve 22:00, kdy kruh v obilí ještě nebyl. V sobotu ráno kolem 10:00 jej našel, když šel fotit přírodu," dodal mluvčí.

V obrazci funguje mobilní signál i wifi, hlásí Boskovice

Mluvčí dále na boskovickém webu uvádí, že vyšlapaná cestička k obrazci je od lidí, kteří se na něj chodí koukat. Obilí prý není posečené, ale položené bez zlomení stébel.

"Nebyl jsem uvnitř piktogramu, stáli jsme na kraji jak ústí ta cestička z pole. Nic zvláštního jsem nepociťoval, soustředili jsme se na natáčení. Mobilní signál tam fungoval, protože mně tam volala manželka. Také fungoval wifi signál, protože kamera na kvadrokoptéře se ovládá tak, že pomocí wifi posílá obraz na smartphone nebo tablet," líčí Jaroslav Parma.

NATO zaútočí na východě, mají lidé jasno

Na webových stránkách Boskovic se rovněž rozjela čilá diskuse o tom, jaký původ obrazec má a co znamená. Někteří došli k závěru, že se jedná o znak NATO a šipka na východ značí, že NATO zaútočí na východě.

Celkový pohled.
Celkový pohled. | Foto: J. Parma a L. Sušil, www.boskovice.cz

Jiní diskutující vidí celou událost mnohem prozaičtěji: "A jak jsou ti ufoni zatížení na výtvarnou výchovu, co? Rozený talent! A že vždycky v létě, asi mají taky prázdniny a nudí se! Chudáci zemědělci, zase se ti nevychovanci vyřádili na jejich úrodě, jak k tomu přijdou! To je něco jak naši pozemští sprejeři, chuligáni jsou asi všude stejní," komentuje "úkaz" ironicky Petra Brodecká.

Poslední kruh v obilí se na Blanensku objevil v srpnu 2010, a to nedaleko Skalice nad Svitavou. I tehdy se hovořilo o tom, že je dokonale propracovaný. Jak vznikl, se nepodařilo zjistit.

Vznikem kruhů v obilí se řadu let zabývají i vědci. Zatímco milovníci tajemna je připisují mimozemským civilizacím, odborníci diskutují o tom, zda je nemohou vytvářet vzdušné proudy a jiní se domnívají, že jsou výtvorem lidí, kteří si touto formou dělají dobrý den z jiných.

 

Právě se děje

Další zprávy