Předlohou pro Hello Kitty není kočka, ale britská holčička

jaz
28. 8. 2014 17:18
Americká antropoložka po mnohaletém výzkumu zjistila, že předobrazem oblíbené postavičky Hello Kitty není zvíře.
Foto: Sanrio / Facebook

Los Angeles – Přestože má kočičí ouška, ocásek i vousky, Hello Kitty není kočka. S touto informací přišla antropoložka z havajské univerzity Christine Yano, která se dlouhá léta zabývá tímto fenoménem.

"Je to kreslená postavička. Je to holčička a kamarádka. Ale není to kočka. Nikdy nebyla zobrazena na všech čtyřech. Chodí a sedí jako dvounohá bytost. Má také svou vlastní kočku, která se jmenuje Charmmy Kitty," řekla Los Angeles Times Yano, která je zároveň i kurátorkou výstavy a prvního setkání fanoušků Hello Kitty.

Hello Kitty se stala fenoménem po celém světě.
Hello Kitty se stala fenoménem po celém světě. | Foto: Sanrio / Facebook

Kreslenou postavičku vytvořila japonská designérka Jukko Šimizu pro společnost Sanrio v roce 1974 a odstartovala tím japonský popkulturuní fenomén zvaný kawaii.

Domnělá postavička kočky se poprvé objevila na plastové kabelce a později se výroba rozšířila i na další druhy zboží, oblečení, školní pomůcky a hračky.

Po dvou letech od uvedení na trh se Hello Kitty dostala také do Ameriky, kde si jí oblíbili zejména asijští Američané, kteří se s touto hračkou identifikovali.

Předlohou japonské designérce byla britská holčička jménem Kitty White, která bydlela na předměstí Londýna. Malá školačka měla sestru dvojče a vlastní kočku. Výstava japonského fenoménu Hello Kitty potrvá čtyři dny, a to od 30. října v Los Angeles v japonsko-americkém muzeu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy