Předlohou pro Hello Kitty není kočka, ale britská holčička

jaz
28. 8. 2014 17:18
Americká antropoložka po mnohaletém výzkumu zjistila, že předobrazem oblíbené postavičky Hello Kitty není zvíře.
Foto: Sanrio / Facebook

Los Angeles – Přestože má kočičí ouška, ocásek i vousky, Hello Kitty není kočka. S touto informací přišla antropoložka z havajské univerzity Christine Yano, která se dlouhá léta zabývá tímto fenoménem.

"Je to kreslená postavička. Je to holčička a kamarádka. Ale není to kočka. Nikdy nebyla zobrazena na všech čtyřech. Chodí a sedí jako dvounohá bytost. Má také svou vlastní kočku, která se jmenuje Charmmy Kitty," řekla Los Angeles Times Yano, která je zároveň i kurátorkou výstavy a prvního setkání fanoušků Hello Kitty.

Hello Kitty se stala fenoménem po celém světě.
Hello Kitty se stala fenoménem po celém světě. | Foto: Sanrio / Facebook

Kreslenou postavičku vytvořila japonská designérka Jukko Šimizu pro společnost Sanrio v roce 1974 a odstartovala tím japonský popkulturuní fenomén zvaný kawaii.

Domnělá postavička kočky se poprvé objevila na plastové kabelce a později se výroba rozšířila i na další druhy zboží, oblečení, školní pomůcky a hračky.

Po dvou letech od uvedení na trh se Hello Kitty dostala také do Ameriky, kde si jí oblíbili zejména asijští Američané, kteří se s touto hračkou identifikovali.

Předlohou japonské designérce byla britská holčička jménem Kitty White, která bydlela na předměstí Londýna. Malá školačka měla sestru dvojče a vlastní kočku. Výstava japonského fenoménu Hello Kitty potrvá čtyři dny, a to od 30. října v Los Angeles v japonsko-americkém muzeu.

 

Právě se děje

Další zprávy