Úplněk na pátek třináctého. Jev, který se zopakuje za 35 let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 6. 2014 12:00
Úplňku je přisuzována magická moc, pátek třináctého má nosit smůlu.
Pátek 13. června, magický toť den...
Pátek 13. června, magický toť den... | Foto: Reuters

Praha - Dnes se sešly hned tři magické jevy: pátek, třináctka a úplněk. V říši imaginace a symbolů velice zajímavý úkaz a pro pověrčivé lidi těžká zkouška.

Naposledy k této vzácné shodě došlo podle listu Huffington Post 13. října roku 2000. Dalšího úplňku na pátek 13. se pak dočkáme až 13. srpna 2049, tedy za 35 let.

Úplněk ovlivňuje moře i naše sny

Vliv úplňku na lidský organismus je vědecky zpracován a v mnohých ohledech tedy potvrzen.

Ze všech fází Měsíce lidi vždy nejvíc fascinoval právě úplněk, přisuzuje se mu takřka čarovná moc. Během něj je nejsilnější příliv a odliv, ženy mají být plodnější, zvířata agresivnější, staré rány bolestivější, lidé podrážděnější. Úplněk byl také spojován s náměsíčností. Vědci rovněž výzkumem prokázali, že lidé hůře spí.

Mozková činnost, která je spjatá s fází hlubokého spánku, se podle vědců v nocích za úplňku snižuje o 30 procent. Lidem trvá usnout o pět minut déle a poté spí o 20 minut méně.

Špatné spaní během úplňku se často vysvětluje tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu. 

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv. Uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spánkem. Hůře usínají, často se probouzí a ruší je neklid a příliš živé sny.

Dvanáct je měsíců i apoštolů

Čísla hrají podstatnou roli v lidové kultuře všech národů; ve veškeré slovesnosti, v umění, obřadech, mytologii, pohádkách, víře i v pověrách.

Jak upozorňuje religionista René Inquort, různé interpretace čísel se v lidové kultuře zachovávaly a vrstvily po generace. Třináctka je obzvláště "výživná". Abychom pochopili její nedokonalost, musíme nejdříve pochopit dokonalost dvanáctky.
 
"Imaginace třináctky je velmi ovlivněna číslem předešlým, tedy dvanáctkou. Dokonalost čísla 12 je předurčena lunárním kalendářem, tedy dvanácti úplňky v ročním cyklu," říká Inquort.

Jak upozorňuje, lunární kalendář stál u zrodu nejrozšířenější početní soustavy - dvanáctkové. Znali ji už v Mezopotámii a v něčem se používá dodnes: kopa, tucet, mandel, časomíra, úhly.

"Dvanáctka je číslo dokonalé, svaté, všeobsahující a jako takové disponuje řadou obrazů – 12 olympských bohů, 12 činů Héraklových, 12 bran Jeruzaléma, 12 apoštolů," vyjmenovává religionista.

Třináctka - číslo zániku

Třináctka je tak číslo, které přichází po čísle dokonalém.

Třináctka je číslem zániku, tradičně je vnímána negativně, říká religionista René Inquort.
Třináctka je číslem zániku, tradičně je vnímána negativně, říká religionista René Inquort. | Foto: http://inquort.webnode.cz/

"Jde tedy o číslo počáteční, jako nedělitelné číslo neobsahuje ani imaginaci silných čísel předešlých, jeho imaginační potenciál je negativní, proto je obecně považováno za číslo negativní, nešťastné, za číslo zániku, smrti a podobně. Třináctka znamená, že něco dokonalého se završilo, ale nic nového se nezapočalo," vysvětluje René Inquort.

Mimochodem, podobné imaginace jsou připisované právě úplňku, nebo také půlnoci či slunovratu.

Třináctka coby prokletí provází člověka od pradávna. Třináctý učedník Krista byl Jidáš, jenž ho zradil, v tarotu se karta s číslem 13 jmenuje Smrt.

"Když se mluví o něčem tajemném, používáme výraz třináctá komnata, někteří hoteliéři přeskakují třináctku v číslování pokojů, jednak protože by tam nechtěl být třeba někdo ubytován, ale přiznejme si, že je to i poutavá kuriozita pro klienty. Lidé jsou totiž rádi pověrčiví, patří to tak nějak k životu," dodává Inquort.

13. červen namíchal zlověstnou směs

Ve spojení s pátkem se podle něj jedná o "zlověstnou směs". Negativní hodnocení pátku je dáno především vnímáním tohoto dne z pohledu křesťanské věrouky.

Pátek 13. patří k nejčastějším pověrám.
Pátek 13. patří k nejčastějším pověrám. | Foto: Thinkstock

"V pátek začala potopa světa, pátek je dnem smrti Ježíše Krista, proto je také dnem pokání a půstu, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela a v pátek třináctého podala Eva Adamovi jablko ze stromu poznání a způsobila tak vyhnání z rajské zahrady," vyjmenovává religionista René Inquort.

Kdo dá na pověry a magickou moc čísel či symbolů, měl by se mít 13. června 2014 na pozoru. Pátek 13. patří k nejčastějším pověrám o smůle a neštěstí, hned vedle černé kočky, co přebíhá přes cestu a rozbitého zrcadla.

"Takže 13, pátek a úplněk – pro krýlepána- třikrát a dost!" uzavírá rozhovor o magickém dni religionista.

 

Právě se děje

Další zprávy