Z nebožtíků dělá parfém. Lahvičku s vůní prodává za 15 tisíc

jaz
28. 4. 2015 10:00
Francouzka nabízí možnost uchovat si vzpomínku na zesnulého jedinečným způsobem. Z běžných věcí nebožtíka extrahuje vůni do originálního parfému.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž – Francouzská podnikatelka Katia Apaletegui se zaměřila při svém netradičním podnikání na výrobu parfému, který bude zákazníkům připomínat vůni jejich zesnulého blízkého, píše server Daily Dot.

Když Katie zemřel před lety otec, vídala svou matku, jak neustále čichá k jeho polštáři, což jí pomáhalo vyrovnat se se ztrátou. Podnikatelku nedávno napadlo, že když vůně blízkého pomáhá její matce, budou podobně reagovat i ostatní pozůstalí. Zkontaktovala proto chemika z Université du Havre ze severu Francie a začali společně vyvíjet metodu, jak přeměnit lidské pachy v parfém.

Po letech výzkumu se jim podařilo pachy izolovat a speciálním procesem přenést do flakonky, a to za pouhé čtyři dny. K extrahování vůně je potřeba jen oblečení dotyčného, nebo povlak z jeho polštáře, aby bylo možné získat autentický pach.

Parfém vonící po zesnulém se pak může stát kromě videí a rodinných fotografií další památkou, díky které se s jeho odchodem budou pozůstalí lépe vyrovnávat. Parfém podle podnikavé Francouzky navodí lidem pocit, že je dotyčný neustále s nimi.

Vzpomínkový parfém pro děti i milence 

Dvaapadesátiletá podnikatelka hodlá rozjet firmu s vůněmi během září, a to s pomocí syna, který stále ještě studuje na obchodní škole. Poté bude možné parfém objednat na internetu za cenu kolem 560 eur (v přepočtu cca 15 tisíc korun).

Katie ale nehodlá cílit jen na pozůstalé. Doufá, že se originální parfém stane i vhodným dárkem mezi milenci, nebo poslouží dětem, které musí trávit delší čas bez rodičů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy