Největší pijani světa: Čechy poráží v konzumaci piva Namibie

jaz
6. 9. 2014 8:00
Víno, pivo a lihoviny. To jsou nejoblíbenější alkoholické nápoje na většině míst světa. Ne všude se ale konzumují ve stejné míře. Kde holdují alkoholu nejvíce?
Foto: ghostinthedata.com/alcoholmap

Praha Česká republika je díky své pivovarnické historii považována za ráj pivařů, což se také odrazilo v interaktivní mapě, kterou sestavil server Ghost in the Data podle údajů Světové zdravotnické organizace.

Během týdne dokáže každý Čech nad 15 let vypít až 2429 ml pětiprocentního piva, což je necelých pět půllitrů. K tomu si dá skoro čtyři skleničky vína a tři panáky tvrdého alkoholu.

Míra obliby alkoholu (červená víno, žlutá pivo, modrá lihoviny)
Míra obliby alkoholu (červená víno, žlutá pivo, modrá lihoviny) | Foto: ghostinthedata.com/alcoholmap

V porovnání s okolními státy vedeme sice v konzumaci piva, naši jižní sousedé nás porážejí v oblibě vína. Jeden občan Rakouska totiž vypije za týden pět skleniček. Tvrdému alkoholu zase ve větší míře holdují Slováci, kterým na každou hlavu připadne šest panáků lihovin.

Na alkoholické mapě se objevují i slepá místa, kde buď chybí ověřená data, nebo se tyto nápoje nekonzumují z kulturního, náboženského nebo jiného důvodu. Takovým bílým místem je většina afrického kontinentu nebo oblast Blízkého východu.

Nejoblíbenější alkoholický nápoj světa? Pivo!

Ze statistiky vyplývá, že nejoblíbenějším nápojem je v celosvětovém měřítku pivo. To se nejvíce konzumuje jak ve střední Evropě, Rusku nebo Americe, tak ve velkém množství i v africké Namibii. Tam na jednoho obyvatele připadne přes pět půllitrů na týden.

Druhým nejoblíbenějším nápojem je víno, jehož největší zastánci žijí ve Franci. Tamní gurmáni nepohrdnou až deseti skleničkami dobrého vína za týden. Oblíbené je také v dalších "vinařských" zemích, tedy Portugalsku, Austrálii, Argentině, ale i Švédsku.

Nejméně vyhledávaným alkoholickým nápojem jsou 40procentní lihoviny. Skalní konzumenti se najdou hlavně v Rusku, kde týdně vypijí přes šest panáků.

Z letmého pohledu na mapu by se dala obliba v alkoholu vysvětlit i klimatickými podmínkami. V mírném a subpolárním podnebném pásu je míra konzumace těchto nápojů vysoká, ovšem čím tepleji a blíže k rovníku, tím obliba klesá. Například Indie se se svými dvěma panáky tvrdého alkoholu a jedním mililitrem piva týdně na osobu nemůže s Evropou vůbec srovnávat.

 

Právě se děje

Další zprávy