Největší pijani světa: Čechy poráží v konzumaci piva Namibie

jaz
6. 9. 2014 8:00
Víno, pivo a lihoviny. To jsou nejoblíbenější alkoholické nápoje na většině míst světa. Ne všude se ale konzumují ve stejné míře. Kde holdují alkoholu nejvíce?
Foto: ghostinthedata.com/alcoholmap

Praha Česká republika je díky své pivovarnické historii považována za ráj pivařů, což se také odrazilo v interaktivní mapě, kterou sestavil server Ghost in the Data podle údajů Světové zdravotnické organizace.

Během týdne dokáže každý Čech nad 15 let vypít až 2429 ml pětiprocentního piva, což je necelých pět půllitrů. K tomu si dá skoro čtyři skleničky vína a tři panáky tvrdého alkoholu.

Míra obliby alkoholu (červená víno, žlutá pivo, modrá lihoviny)
Míra obliby alkoholu (červená víno, žlutá pivo, modrá lihoviny) | Foto: ghostinthedata.com/alcoholmap

V porovnání s okolními státy vedeme sice v konzumaci piva, naši jižní sousedé nás porážejí v oblibě vína. Jeden občan Rakouska totiž vypije za týden pět skleniček. Tvrdému alkoholu zase ve větší míře holdují Slováci, kterým na každou hlavu připadne šest panáků lihovin.

Na alkoholické mapě se objevují i slepá místa, kde buď chybí ověřená data, nebo se tyto nápoje nekonzumují z kulturního, náboženského nebo jiného důvodu. Takovým bílým místem je většina afrického kontinentu nebo oblast Blízkého východu.

Nejoblíbenější alkoholický nápoj světa? Pivo!

Ze statistiky vyplývá, že nejoblíbenějším nápojem je v celosvětovém měřítku pivo. To se nejvíce konzumuje jak ve střední Evropě, Rusku nebo Americe, tak ve velkém množství i v africké Namibii. Tam na jednoho obyvatele připadne přes pět půllitrů na týden.

Druhým nejoblíbenějším nápojem je víno, jehož největší zastánci žijí ve Franci. Tamní gurmáni nepohrdnou až deseti skleničkami dobrého vína za týden. Oblíbené je také v dalších "vinařských" zemích, tedy Portugalsku, Austrálii, Argentině, ale i Švédsku.

Nejméně vyhledávaným alkoholickým nápojem jsou 40procentní lihoviny. Skalní konzumenti se najdou hlavně v Rusku, kde týdně vypijí přes šest panáků.

Z letmého pohledu na mapu by se dala obliba v alkoholu vysvětlit i klimatickými podmínkami. V mírném a subpolárním podnebném pásu je míra konzumace těchto nápojů vysoká, ovšem čím tepleji a blíže k rovníku, tím obliba klesá. Například Indie se se svými dvěma panáky tvrdého alkoholu a jedním mililitrem piva týdně na osobu nemůže s Evropou vůbec srovnávat.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy