Nejlepší víno neexistuje, tvrdí vinař z Saint-Émilionu

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
11. 6. 2014 8:00
Podle Francouze Lucina Pascala by se lidé při koupi vína měli dívat zejména na jeho původ.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

PrahaVinařstvích okolo francouzského Bordeaux jsou stovky. Najdete zde stará slavná château, která produkují víno za stovky eur, i nespočet malých rodinných vinařství. Mezi nejstarší vinice patří ty v Saint-Émilionu, městečka vzdáleného asi 35 km od Bordeaux.

Lucin Pascal je ředitelem výroby rodinného vinařství Château Grand Pontet, které se rozprostírá na 14 hektarech úrodné saint-émilionské půdy. Na červnové přehlídce Bordeaux Alternatif v pražském hotelu Diplomat prozradil, na co se dívat při koupi vína a jaký je podle něj nejlepší ročník posledních dvaceti let.

Lucin Pascal
Lucin Pascal | Foto: Vino.cz

Aktuálně.cz: Co pro vás znamená víno?

Lucin Pascal: Kulturní nápoj. Když jej ochutnám, vím, že je za ním dědictví vinařství a francouzské kultury a gastronomie. Víno je pro mne přenos kultury.

A.cz: Jaké je vaše oblíbená značka a ročník?

Mám rád lehký jemný Pomerol (typ červeného vína, které se vyrábí nedaleko francouzské severozápadní města Libourne, pozn.red.), který se pije s chutí. Oblíbený ročník ale nemám.

A.cz: Který ročník za posledních dvacet let považujete za nejlepší?

Myslím, že 2010 je jeden z nejlepších ročníků. Počasí bylo tehdy ideální – hodně sluníčka, dostatečná vlhkost a večerní chlad. Díky kombinaci večerního chladu a tepla během dne je tento ročník mimořádně dobrý. Chuť vína je bohatá, nechybí jí kyselost, správná dávka alkoholu, a celkově je plná. S ročníkem 2010 strávíte příjemný čas.

Jestliže neznám výrobce, je dobré se zaměřit na původ vína. Z jakého je regionu, kdo jej vyrábí a kdo vinici vlastní. Dívat se, zda je vyráběno velkovýrobcem nebo soukromníkem.

A.cz: A jaký bude letošní ročník?

To se teprve uvidí, těžko říct. Jsme závislí na přírodě a v oblasti Bordeaux hodně prší, takže uvidíme…

Nejlepší víno neexistuje

A.cz: Kdybych si chtěla koupit nejlepší víno z Bordeaux, jaké byste mi doporučil?

Něco jako nejlepší víno neexistuje. (smích)

A.cz: Dobře, tak nejkvalitnější a zároveň cenově dostupné.

Podle kvality bych vybral Castillon nebo Fronsac, protože jsou vynikající, cenově výhodné a uspokojí chuť. Kvalitou se dají srovnat s velkými slavnými značkami z oblastí Saint-Émilion či Pomerol, které jsou mnohdy dražší a na některých trzích nedostupné.

Rok 2010 byl jeden z nejlepších ročníků.
Rok 2010 byl jeden z nejlepších ročníků. | Foto: Thinkstock

A.cz: Na co by si měl laik dát pozor při koupi vína?

Jestliže neznám výrobce, je dobré se zaměřit na původ vína. Z jakého je regionu, kdo jej vyrábí a kdo vinici vlastní. Dívat se, zda je vyráběno velkovýrobcem nebo soukromníkem. Kromě původu se sleduje také způsob zpracování vína. Ačkoliv způsob výroby není to nejdůležitější, je to jakási vizitka značky.

A.cz: Jaká je podle vás ideální cena za láhev?

To je záludná otázka, na kterou neumím úplně odpovědět. Ideální cena je asi taková, jakou chce vinař. (smích) Cena se stanovuje podle destinace vinařství a podle toho, zda je určeno pro zvláštní příležitosti nebo každodenní konzumaci. Pro zvláštní příležitosti bude víno určitě dražší a pro každodenní konzumaci levnější. Dobrá, kvalitní vína lze sehnat i za 15 eur. Důležité je, aby přineslo potěšení.

A.cz: Mohl byste popsat vaše Château Grand Pontet?

Celé vinařství v Saint-Émilionu má 14 hektarů a toto víno je pěstováno na parcele s nejvíce vápenitou půdou. V oblasti jsou nejstarší vinice a díky vápenité půdě jsou vína relativně silná a čistá. Specifikem odrůd vín ze Saint-Émilionu je také lehkost. Našim cílem je dělat co nejchutnější vína a koncentrovat maximum toho nejlepšího do výsledné láhve vína.

A.cz: S čím jej lidé nejlépe vychutnají?

Nedovedu si jej představit konzumovat jen tak, takže určitě s jídlem. Nejraději jej piji s něčím jednoduchým, tak aby nebyla potlačena chuť jídla, ale přitom bylo víno doceněno. Dobře jej doplňuje červené nebo pečené maso. Château Grand Pontet je dobré konzumovat trošku chladnější.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy