Nejbizarnější práce na olympiádě v Riu? Plavčík, rozdavač kondomů i lidská šipka

pv
16. 8. 2016 8:30
Kromě vrcholových sportovců se na olympiádě v brazilském Riu pohybuje také mnoho pracovníků, kteří se starají o komfort a bezpečí závodníků. Vedle tradičních profesí jako kuchař či uklízečka lze najít na sportovištích a v olympijské vesnici také řadu neobvyklých zaměstnání. Mezi ty nejzajímavější patří rozdavači kondomů nebo lidé oblečení za šipky.
Foto: Koláž Aktuálně.cz / Repro Twitter

Olympiáda v Riu není jen o vrcholových sportovcích, kteří bojují o cenné kovy. O hladký průběh her se starají desetitisíce nejrůznějších pracovníků. Kuchaři, prodavači, bezpečnostní pracovníci nebo uklízeči.

Kromě těchto běžných zaměstnání se na olympijském turnaji objevuje také několik netradičních profesí.

Zřejmě největší pozornosti se dostává tzv. rozdavačům kondomů. Organizátoři si připravili pro sportovce 450 tisíc prezervativů, tedy zhruba 42 na každého účastníka.

O jejich distribuci se starají najatí lidé, kteří se snaží, aby bylo o bezpečí a zdraví sportovců co nejlépe postaráno. Sportovci si na olympiádě i díky rozmachu seznamovacích aplikací typu Tinder rádi užívají a velká část z takřka půl milionu kondomů již zmizela. Podle mnohých sportovců je za tím nejen sexuální apetit, ale také závodníci ze zemí třetího světa, kteří si vyrábějí zásoby na doma.

Jako nejnudnější práce na letošních olympijských hrách byl fanoušky zvolen plavčík, který musí hlídkovat u závodu těch nejlepších plavců světa. Pravděpodobnost, že by se některý z olympijských plavců začal topit, je totiž opravdu minimální. Brazilský zákon ale nařizuje, že u každého bazénu o určitém rozměru musí hlídat plavčík.

Zvláštnost svojí situace a zbytečnost vysedávání u bazénů si uvědomují i samotní plavčíci, kteří svou práci ale berou s nadhledem. “Často vtipkujeme nad tím, že jsem tady abychom zachránili Michaela Phelpse,” sdělil deníku Business Insider jeden z nich. Podle něj je lepší být připraven na všechno.

Kolem olympijských bazénů už toho bylo řečeno opravdu dost. Nejvýrazněji mezi fanoušky rezonovala zelenající barva jednoho z doskočišť. Méně známý je už fakt, že se kolem vodních ploch v Riu pohybuje potápěč. Jeho služeb využila například stříbrná americká plavkyně Kathleen Bakerová, která při své finálové plavbě ztratila náušnici. 

Zřejmě nejzbytečnější pracovní pozicí, která se v Riu objevila, jsou tzv. lidské šipky. Pracovní náplní těchto lidí, kteří byli při zahajovacím ceremoniálu převlečení do kostýmu šipky, bylo navádět sportovce, aby šli správným směrem.

Uživatele sociálních sítí zaujal nejen fakt, že se našlo tolik ochotníků provádět něco, co by za ně zvládl kus kartonu, ale také skutečnost, že mnoho z nich si šipku nedokázalo ani nastavit správným směrem.

Pracovníci v Riu ukázali, že i ze zdánlivě obyčejné profese dokážou vykřesat mnoho zvláštnosti. Důkazem jsou údržbáři olympijského velodromu. Po pádu jednoho z holandských cyklistů se na hladkém povrchu cyklistické dráhy vytvořila tenká štěrbina. Kdyby na ní najeli cyklisté, jejich olympijské působení by mohlo skončit nepříjemným zraněním. Místní údržbáři se tak rozhodli problém vyřešit a díru ucpali kouskem papíru a stříbrnou lepenkou. Místo malé skulinky se tak na povrchu objevila o to nepříjemnější boule. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy