Kuriozity z Ria: Ztracené klíče od stadionu, vodopád na schodech i Robert Záruba zaseknutý ve výtahu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 8. 2016 11:49
Olympijské hry v Rio de Janeiru začaly. Borce nečekají jen boje na sportovních kolbištích. Nástrahy mohou potkat i jinde. Pořadatelé například dokážou ztratit klíče od stadionu a zámek pak musí přeštípávat hasiči. Při cestě do olympijské vesnice ubytování kličkují mezi betonáři a dlaždiči, na schodišti teče voda a na pokoji může na hosty čekat nesmontovaný nábytek.
Když pořadatelé ztratili klíče od stadionu, na řadu přišli hasiči s nůžkami.
Když pořadatelé ztratili klíče od stadionu, na řadu přišli hasiči s nůžkami. | Foto: Twitter/Julia Carneiro

Letní olympijské hry v brazilském Rio de Janeiru byly zahájeny. Zúčastnění borci se však museli potýkat s nejrůznějšími nástrahami ještě před oficiálním začátkem Her. Nebezpečí může číhat na stadionu, ve vodě i na schodišti hotelu.

Dlouho před olympiádou v Riu byla vděčným tématem kritiků špinavá voda. Vznikaly články jako "pouhé tři čajové lžičky by stačily k otravě zdatného plavce" a podobně.

Když už se téma špinavé vody omrzelo, kdosi přišel s tím, že voda zdaleka není to nejhorší, mnohem špinavější je prý v Rio de Janeiru vzduch.

Poté si někdo po dlouhých rocích příprav na srpnovou olympiádu v Brazílii všiml, že se vlastně ocitáme na jižní polokouli, a tudíž zde probíhá období zimy a sluníčko tu v pět odpoledne zapadá.

A pak přijel do olympijské vesnice sportovní komentátor České televize Robert Záruba a podělil se s ostatními o své snímky - jak přicházel do hotelu, před kterým teprve dláždili chodník, a v pokoji ho čekal nesmontovaný nábytek.

To ještě ovšem netušil, že o pár dnů později se chvilku před vysíláním přímého přenosu ocitne spolu s dalšími žurnalisty v zaseknutém výtahu. Na vysvobození čekali dvacet minut.

To by však nebyli novináři, aby i z tohoto negativního zážitku nevytěžili maximum. Kameraman natáčel s kolegou reportáž o uvíznutí ve výtahu, další novinář si na mobil filmoval, jak kameraman natáčí reportáž, a Robert Záruba na mobil filmoval, jak novinář filmuje, jak kameraman natáčí reportáž.

Silniční cyklista Zdeněk Štybar se žurnalistu pokusil trumfnout a na Instagramu zveřejnil video pozoruhodného vodopádu na hotelovém schodišti.

Great we have new shower in the house. 😂😂😂😂

Video zveřejněné uživatelem Zdenek Stybar (@stybarzdenek),

Reportérka BBC Julia Carneiro zase nafilmovala tři hasiče, jak se snaží otevřít stadion Maracana nůžkami. Klíče od zámku totiž nebyly k nalezení. Podařilo se a zápas fotbalistek Švédska a Jihoafrické republiky mohl začít.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy