Lego ztratilo miliony hraček, už mnoho let je vyplavuje moře

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 7. 2014 9:00
Před sedmnácti lety se na moři potopil kontejner s miliony kousků hraček ze stavebnice Lego. Dodnes jsou vyplavovány na britské pláže a stává se z nich netradiční turistická atrakce.
Jeden z téměř pěti milionů kousků
Jeden z téměř pěti milionů kousků | Foto: Lego Lost At Sea / Facebook

Newquay (Cornwall) – Spisovatelka a cestovatelka Tracey Williams jako první přišla na to, že kousky malých hraček od společnosti Lego, které již delší dobu nachází během procházek po pláži Perranporth v anglickém Cornwallu, nejsou jen tak náhodně poztrácené v písku, informovala BBC.

Přesně 13. února roku 1997 totiž zasáhla poblíž Cornwallu dopravní loď Tokio Express velká vlna, kvůli níž se plavidlo naklonilo a ztratilo 62 kontejnerů, které vezlo do New Yorku.

Jeden z nich byl naplněn téměř pěti miliony kusů stavebnice Lego. Místo toho, aby zůstal na dně oceánu, jsou z něho již 17 let vyplavovány hračky. Díky mořským proudům, přílivům a odlivům se pak dostávají na pobřeží po celém světě.

V loňském roce proto Tracey založila stránku s názvem Lego Lost At Sea, kde sdílí fotografie svých úlovků. Do dnešního dne nasbírala na 600 kousků.

"Dnes je svatým grálem chobotnice nebo drak. Vím jen o třech chobotnicích, které se zatím našly, a jednu z nich jsem našla právě já v jeskyni v Challaborough v Devonu. Docela s ostatními i soutěžíme. Když slyšíte, že váš soused našel zeleného draka, musíte jít také ven a najít si jednoho i pro sebe," řekla BBC Tracey, která se angažuje v komunitě Newquay Beach Care, starající se o čistotu pláží v Anglii.

Zábava pro lidi, nebezpečí pro zvířata

Na zajímavosti příběhu o ztracených hračkách dodává i fakt, že většina z nich je s mořskou tematikou. Sběrači Lega, kterých se k Tracey Williams přidaly tisíce, tak nacházejí potápěčskou výstroj, šavle, ploutve či mořské rostliny.

Foto: Lego Lost At Sea / Facebook

Americký oceánograf Curtis Ebbesmeyer oslovený serverem BBC pak tvrdí, že kousky lega jsou rozesety na vzdálenost 24 tisíc mil kolem rovníku, a mohou se tak dostat na jakoukoli pláž na světě. To také potvrzuje e-mail z Austrálie, který Tracey před časem dostala. Pisatel v něm tvrdí, že na pláži našel ploutev od Lega právě z přepravní lodi Tokio Express.

Přestože může být sbírání hraček i po 17 letech od havárie fascinující, Ebbesmeyer varuje, že takto drobné části mohou být pro mořské živočichy smrtelně nebezpečné. Plovoucí odpad zatím neřeší ani přepravní společnost, ani výrobce hraček Lego, který tvrdí, že s nehodou nemá vůbec nic společného.

 

Právě se děje

Další zprávy