Khaleesi i Tyrion. Rodiče dávají dětem jména ze Hry o trůny

jaz
20. 8. 2015 7:40
Britští rodiče se v loňském roce nechali při výběru jmen inspirovat divácky oblíbeným fantasy seriálem Hra o trůny. Loni se narodilo 53 dívek se jménem Khaleesi a 17 chlapců Tyrionů.
Foto: HBO

Londýn – Nastávající rodiče ve Velké Británii stále častěji vybírají jména pro své děti podle toho, která zpěvačka či zpěvák jsou právě v kurzu, nebo podle oblíbené postavy z televizního seriálu.

V loňském roce tak v žebříčku nejčastějších jmen v Anglii a Walesu postoupila jména ze seriálu Hra o trůny, pohádkového filmu Frozen nebo historického seriálu Downton Abbey (Panství Downton).

"Nejoblíbenější dětská jména v roce 2014 byla Amélie a Oliver. Nicméně, poslední údaje ukázaly, že více rodičů hledá inspiraci v moderní kultuře pro pojmenování svých dětí," uvádí britský Národní statistický úřad na svých stránkách.

Foto: visual.ons.gov.uk

Fanoušci fantasy seriálu Hra o trůny si v loňském roce oblíbili princeznu a dceru krále Aeryse Targaryena Khaleesi. V roce 2014 se narodilo 53 děvčat s tímto jménem. Devět rodičů se rozhodlo pojmenovat dítě druhým jménem té samé postavy, tedy Daenerys. Dále se narodily čtyři Brienne, šest Sans a 244 dívek se jménem Arya podle dcery lorda Eddarda Starka.

V případě chlapců bývají rodiče umírněnější, a tak se v loňském roce narodilo jen 18 Theonů, 17 Tyrionů a čtyři chlapci se jménem Bran a Sandor. Jména, která se objevují ve Hře o trůny, získala na oblibě po televizní premiéře první řady v roce 2011.

Foto: visual.ons.gov.uk

Po uvedení filmu Frozen (Ledové království) získalo oblibu jméno Elsa, svoji dceru tak pojmenovalo 537 rodičů, což je oproti třem dětem ročně v předchozích letech výrazný skok.

Vůbec poprvé se v žebříčku mužských jmen objevil Kristoff podle zálesáka, který ve filmu Frozen těží led, 53 dětí bylo v loňském roce pojmenováno také po sněhulákovi, kterého si vytvořila hlavní postava Elsa.

Vydání debutového alba známé britské zpěvačky Rity Ory v roce 2012 inspirovalo řadu nastávajících rodičů, od té doby ale obliba jména klesá. V loňském roce se narodilo jen 65 holčiček s tímto jménem.  

Foto: visual.ons.gov.uk

Oblíbené jsou také profesionální celebrity z reality show Keeping up with the Kardashians. Časté je jméno Khloe, podle které Britové pojmenovali loni 106 svých dětí, poté Kendall a Kourtney. Popularita jména Kim, nejslavnější dcery rodiny Kardashianových, ale rapidně klesá.

Jména z přelomu 19. a 20. století oživil také seriál Panství Downton, který měl televizní premiéru v roce 2010. Jména hlavních postav získala na oblibě už v roce 2004 a tento trend pokračuje až dodnes. V roce 2014 se tak narodilo 990 holčiček se jménem Rose, 754 Violet, 456 Edith a 206 dívek se jménem Cora.

 

Právě se děje

před 47 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy