Rodiče žalují nemocnici za nepovedený potrat. Chtějí miliony

Magazín Magazín
15. 8. 2015 9:38
Italští rodiče se soudí s nemocnicí o jeden milion eur kvůli nepovedenému potratu. Peníze chtějí použít na školné pro svou dceru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rimini - Italští rodiče žalují nemocnici, ve které přišlo na svět jejich dnes již čtrnáctileté dítě. Požadují po lékařích jeden milion eur (v přepočtu cca 27 milionů korun), kterým chtějí zaplatit školné a další nutné výlohy pro svou dceru, informuje Daily Mail

"Doktoři Elisu přivedli na svět a měli by ji proto zajistit finance na školu a další potřeby," argumentuje otec dívky Giuseppe Bellandi. Jeho dcera o nepovedeném potratu ví a boj svých rodičů proti nemocnici podporuje. 

"Dlouho jsme o tom tehdy diskutovali a byli jsme z našeho rozhodnutí smutní. Když jsme ale zvážili všechna pro a proti, uvědomili jsme si, že nám zkrátka nic jiného nezbývá," vzpomíná Bellandi na dobu před 15 lety, kdy měl být proveden potrat.

Manželé se rozhodli přerušit těhotenství hlavně kvůli vysokému věku a špatné finanční situaci.

Zákrok byl proveden v Alessandrii. Když manželé později zjistili, že se nepovedl, bylo pozdě na nápravu. Podle italských zákonů totiž nelze těhotenství po 21. týdnu uměle přerušit. Žena tak byla nucena navzdory svému původnímu rozhodnutí přivést dítě na svět.

"Všechny páry, které otěhotní, mají nárok na rozhodnutí, zda si dítě nechají, nebo ne. My jsme tuto šanci nedostali. Lékaři to rozhodli za nás a odpovědnost za jejich rozhodnutí teď neseme my," vysvětlil Bellandi s tím, že se na nemocnici nehodlá obohatit. Vysouzené peníze chce použít pouze pro potřeby své dcery.

Jeho rodina je i teď v tíživé ekonomické situaci a přežívá jen díky občasným brigádám a příspěvkům od čtyřiatřicetiletého syna, který pracuje jako manažer v místní továrně. "Nemohl jsem najít pět let práci a manželka onemocněla Parkinsonovou chorobou," tvrdí Bellandi.  

Vleklá soudní kauza si už také našla celou řadu kritiků. Vadí jim především otevřenost, s jakou je případ projednáván bez ohledu na city teprve 14leté dívky, která je tak už odmalička konfrontována s faktem, že je nechtěná.   

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV

"Říkají, že ji nemáme rádi, protože jsme ji nechtěli. Nechápu, jak mohou tvrdit, že nemám rád svou vlastní dceru," odmítá nařčení Bellandi. Jeho slova potvrzuje i Elisa. "Rodiče mi řekli celou pravdu. Nikdy jsem se ale necítila jako nemilovaná, ba naopak," dodala.

Rodina už v roce 2008 získala jako odškodné za psychickou újmu z nepovedeného zákroku 120 tisíc eur. Těmi se jim podařilo splatit dluhy, právníky a výlohy spojené s výchovou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy