Rodiče žalují nemocnici za nepovedený potrat. Chtějí miliony

Magazín Magazín
15. 8. 2015 9:38
Italští rodiče se soudí s nemocnicí o jeden milion eur kvůli nepovedenému potratu. Peníze chtějí použít na školné pro svou dceru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rimini - Italští rodiče žalují nemocnici, ve které přišlo na svět jejich dnes již čtrnáctileté dítě. Požadují po lékařích jeden milion eur (v přepočtu cca 27 milionů korun), kterým chtějí zaplatit školné a další nutné výlohy pro svou dceru, informuje Daily Mail

"Doktoři Elisu přivedli na svět a měli by ji proto zajistit finance na školu a další potřeby," argumentuje otec dívky Giuseppe Bellandi. Jeho dcera o nepovedeném potratu ví a boj svých rodičů proti nemocnici podporuje. 

"Dlouho jsme o tom tehdy diskutovali a byli jsme z našeho rozhodnutí smutní. Když jsme ale zvážili všechna pro a proti, uvědomili jsme si, že nám zkrátka nic jiného nezbývá," vzpomíná Bellandi na dobu před 15 lety, kdy měl být proveden potrat.

Manželé se rozhodli přerušit těhotenství hlavně kvůli vysokému věku a špatné finanční situaci.

Zákrok byl proveden v Alessandrii. Když manželé později zjistili, že se nepovedl, bylo pozdě na nápravu. Podle italských zákonů totiž nelze těhotenství po 21. týdnu uměle přerušit. Žena tak byla nucena navzdory svému původnímu rozhodnutí přivést dítě na svět.

"Všechny páry, které otěhotní, mají nárok na rozhodnutí, zda si dítě nechají, nebo ne. My jsme tuto šanci nedostali. Lékaři to rozhodli za nás a odpovědnost za jejich rozhodnutí teď neseme my," vysvětlil Bellandi s tím, že se na nemocnici nehodlá obohatit. Vysouzené peníze chce použít pouze pro potřeby své dcery.

Jeho rodina je i teď v tíživé ekonomické situaci a přežívá jen díky občasným brigádám a příspěvkům od čtyřiatřicetiletého syna, který pracuje jako manažer v místní továrně. "Nemohl jsem najít pět let práci a manželka onemocněla Parkinsonovou chorobou," tvrdí Bellandi.  

Vleklá soudní kauza si už také našla celou řadu kritiků. Vadí jim především otevřenost, s jakou je případ projednáván bez ohledu na city teprve 14leté dívky, která je tak už odmalička konfrontována s faktem, že je nechtěná.   

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV

"Říkají, že ji nemáme rádi, protože jsme ji nechtěli. Nechápu, jak mohou tvrdit, že nemám rád svou vlastní dceru," odmítá nařčení Bellandi. Jeho slova potvrzuje i Elisa. "Rodiče mi řekli celou pravdu. Nikdy jsem se ale necítila jako nemilovaná, ba naopak," dodala.

Rodina už v roce 2008 získala jako odškodné za psychickou újmu z nepovedeného zákroku 120 tisíc eur. Těmi se jim podařilo splatit dluhy, právníky a výlohy spojené s výchovou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy