Rodiče žalují nemocnici za nepovedený potrat. Chtějí miliony

Magazín Magazín
15. 8. 2015 9:38
Italští rodiče se soudí s nemocnicí o jeden milion eur kvůli nepovedenému potratu. Peníze chtějí použít na školné pro svou dceru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rimini - Italští rodiče žalují nemocnici, ve které přišlo na svět jejich dnes již čtrnáctileté dítě. Požadují po lékařích jeden milion eur (v přepočtu cca 27 milionů korun), kterým chtějí zaplatit školné a další nutné výlohy pro svou dceru, informuje Daily Mail

"Doktoři Elisu přivedli na svět a měli by ji proto zajistit finance na školu a další potřeby," argumentuje otec dívky Giuseppe Bellandi. Jeho dcera o nepovedeném potratu ví a boj svých rodičů proti nemocnici podporuje. 

"Dlouho jsme o tom tehdy diskutovali a byli jsme z našeho rozhodnutí smutní. Když jsme ale zvážili všechna pro a proti, uvědomili jsme si, že nám zkrátka nic jiného nezbývá," vzpomíná Bellandi na dobu před 15 lety, kdy měl být proveden potrat.

Manželé se rozhodli přerušit těhotenství hlavně kvůli vysokému věku a špatné finanční situaci.

Zákrok byl proveden v Alessandrii. Když manželé později zjistili, že se nepovedl, bylo pozdě na nápravu. Podle italských zákonů totiž nelze těhotenství po 21. týdnu uměle přerušit. Žena tak byla nucena navzdory svému původnímu rozhodnutí přivést dítě na svět.

"Všechny páry, které otěhotní, mají nárok na rozhodnutí, zda si dítě nechají, nebo ne. My jsme tuto šanci nedostali. Lékaři to rozhodli za nás a odpovědnost za jejich rozhodnutí teď neseme my," vysvětlil Bellandi s tím, že se na nemocnici nehodlá obohatit. Vysouzené peníze chce použít pouze pro potřeby své dcery.

Jeho rodina je i teď v tíživé ekonomické situaci a přežívá jen díky občasným brigádám a příspěvkům od čtyřiatřicetiletého syna, který pracuje jako manažer v místní továrně. "Nemohl jsem najít pět let práci a manželka onemocněla Parkinsonovou chorobou," tvrdí Bellandi.  

Vleklá soudní kauza si už také našla celou řadu kritiků. Vadí jim především otevřenost, s jakou je případ projednáván bez ohledu na city teprve 14leté dívky, která je tak už odmalička konfrontována s faktem, že je nechtěná.   

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV

"Říkají, že ji nemáme rádi, protože jsme ji nechtěli. Nechápu, jak mohou tvrdit, že nemám rád svou vlastní dceru," odmítá nařčení Bellandi. Jeho slova potvrzuje i Elisa. "Rodiče mi řekli celou pravdu. Nikdy jsem se ale necítila jako nemilovaná, ba naopak," dodala.

Rodina už v roce 2008 získala jako odškodné za psychickou újmu z nepovedeného zákroku 120 tisíc eur. Těmi se jim podařilo splatit dluhy, právníky a výlohy spojené s výchovou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 5 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy