Rodiče žalují nemocnici za nepovedený potrat. Chtějí miliony

Magazín Magazín
15. 8. 2015 9:38
Italští rodiče se soudí s nemocnicí o jeden milion eur kvůli nepovedenému potratu. Peníze chtějí použít na školné pro svou dceru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rimini - Italští rodiče žalují nemocnici, ve které přišlo na svět jejich dnes již čtrnáctileté dítě. Požadují po lékařích jeden milion eur (v přepočtu cca 27 milionů korun), kterým chtějí zaplatit školné a další nutné výlohy pro svou dceru, informuje Daily Mail

"Doktoři Elisu přivedli na svět a měli by ji proto zajistit finance na školu a další potřeby," argumentuje otec dívky Giuseppe Bellandi. Jeho dcera o nepovedeném potratu ví a boj svých rodičů proti nemocnici podporuje. 

"Dlouho jsme o tom tehdy diskutovali a byli jsme z našeho rozhodnutí smutní. Když jsme ale zvážili všechna pro a proti, uvědomili jsme si, že nám zkrátka nic jiného nezbývá," vzpomíná Bellandi na dobu před 15 lety, kdy měl být proveden potrat.

Manželé se rozhodli přerušit těhotenství hlavně kvůli vysokému věku a špatné finanční situaci.

Zákrok byl proveden v Alessandrii. Když manželé později zjistili, že se nepovedl, bylo pozdě na nápravu. Podle italských zákonů totiž nelze těhotenství po 21. týdnu uměle přerušit. Žena tak byla nucena navzdory svému původnímu rozhodnutí přivést dítě na svět.

"Všechny páry, které otěhotní, mají nárok na rozhodnutí, zda si dítě nechají, nebo ne. My jsme tuto šanci nedostali. Lékaři to rozhodli za nás a odpovědnost za jejich rozhodnutí teď neseme my," vysvětlil Bellandi s tím, že se na nemocnici nehodlá obohatit. Vysouzené peníze chce použít pouze pro potřeby své dcery.

Jeho rodina je i teď v tíživé ekonomické situaci a přežívá jen díky občasným brigádám a příspěvkům od čtyřiatřicetiletého syna, který pracuje jako manažer v místní továrně. "Nemohl jsem najít pět let práci a manželka onemocněla Parkinsonovou chorobou," tvrdí Bellandi.  

Vleklá soudní kauza si už také našla celou řadu kritiků. Vadí jim především otevřenost, s jakou je případ projednáván bez ohledu na city teprve 14leté dívky, která je tak už odmalička konfrontována s faktem, že je nechtěná.   

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV

"Říkají, že ji nemáme rádi, protože jsme ji nechtěli. Nechápu, jak mohou tvrdit, že nemám rád svou vlastní dceru," odmítá nařčení Bellandi. Jeho slova potvrzuje i Elisa. "Rodiče mi řekli celou pravdu. Nikdy jsem se ale necítila jako nemilovaná, ba naopak," dodala.

Rodina už v roce 2008 získala jako odškodné za psychickou újmu z nepovedeného zákroku 120 tisíc eur. Těmi se jim podařilo splatit dluhy, právníky a výlohy spojené s výchovou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy