Fanoušci chtějí postavit město z Pána prstenů za 70 miliard

jaz
14. 8. 2015 7:08
Ambiciózní projekt by měl vzniknout v jižní Anglii a na jeho výstavbu se skládají fanoušci z celého světa. Přes internet chtějí vybrat v přepočtu 70 miliard korun.

Londýn – Architekti, stavební inženýři a zároveň milovníci trilogie Pán prstenů hodlají v příštím roce začít stavět opevněné město Minas Tirith (Strážní věž), které se objevuje ve slavné filmové adaptaci režiséra Petera Jacksona.

Peníze na výstavbu vybírají přes crowdfundingový portál, požadují 1 850 000 000 liber (cca 69,9 miliardy korun), informoval o tom server The Telegraph.

Město chtějí nabídnout k bydlení a vidí v něm i zajímavou turistickou destinaci.

Na výstavbu projektu si zatím vytipovali dvě oblasti na jihu Anglie, kvůli britským stavebním zákonům nesmí stavba stát na skutečné skále. Potenciálním zájemcům nabídnou řadu domků, které se budou lišit velikostí i výbavou.

"Víme, že máme veliké ambice, ale doufáme, že si lidi uvědomí, jak skvělý to je projekt," vysvětluje vedoucí týmu Jonathan Wilson. Cenu pozemku odhadl na 15 milionů liber, stavební práce na 188 milionů a použitý materiál na 1,4 miliardy. Další peníze využije na údržbu veřejných služeb do roku 2053.

Pronájem domku v opevněném městě na 100 let vyjde v přepočtu na 15 milionů korun. Podpořit atypický projekt můžou zájemci i nižšími částkami. Za oplátku po nich autoři pojmenují ulici, vytesají jejich jméno do památníku nebo jim udělají turistickou prohlídku.

Pokud se týmu Jonathana Wilsona podaří vybrat celou částku (mají na to ještě 47 dní), začnou se stavbou v příštím roce. Prvním návštěvníkům se Minas Tirith otevře v roce 2023.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy