Mimořádná zpráva

Fanoušci chtějí postavit město z Pána prstenů za 70 miliard

jaz
14. 8. 2015 7:08
Ambiciózní projekt by měl vzniknout v jižní Anglii a na jeho výstavbu se skládají fanoušci z celého světa. Přes internet chtějí vybrat v přepočtu 70 miliard korun.

Londýn – Architekti, stavební inženýři a zároveň milovníci trilogie Pán prstenů hodlají v příštím roce začít stavět opevněné město Minas Tirith (Strážní věž), které se objevuje ve slavné filmové adaptaci režiséra Petera Jacksona.

Peníze na výstavbu vybírají přes crowdfundingový portál, požadují 1 850 000 000 liber (cca 69,9 miliardy korun), informoval o tom server The Telegraph.

Město chtějí nabídnout k bydlení a vidí v něm i zajímavou turistickou destinaci.

Na výstavbu projektu si zatím vytipovali dvě oblasti na jihu Anglie, kvůli britským stavebním zákonům nesmí stavba stát na skutečné skále. Potenciálním zájemcům nabídnou řadu domků, které se budou lišit velikostí i výbavou.

"Víme, že máme veliké ambice, ale doufáme, že si lidi uvědomí, jak skvělý to je projekt," vysvětluje vedoucí týmu Jonathan Wilson. Cenu pozemku odhadl na 15 milionů liber, stavební práce na 188 milionů a použitý materiál na 1,4 miliardy. Další peníze využije na údržbu veřejných služeb do roku 2053.

Pronájem domku v opevněném městě na 100 let vyjde v přepočtu na 15 milionů korun. Podpořit atypický projekt můžou zájemci i nižšími částkami. Za oplátku po nich autoři pojmenují ulici, vytesají jejich jméno do památníku nebo jim udělají turistickou prohlídku.

Pokud se týmu Jonathana Wilsona podaří vybrat celou částku (mají na to ještě 47 dní), začnou se stavbou v příštím roce. Prvním návštěvníkům se Minas Tirith otevře v roce 2023.

 

Právě se děje

Další zprávy