První Ježíšek na českém území se narodil v 16. století. Nejvíc jich teď žije v Ostravě a Orlové

pej
21. 12. 2016 8:58
Štědrý nebo zbožný. Přesně takový musel být člověk, který si vysloužil příjmení Ježíšek. Nejvíc jich s takovým jménem žije v Bohumíně, Ostravě a Orlové. A zatímco ve Španělsku se Jesus běžně používá jako křestní jméno, v Česku vždy bylo považováno za posvátné a nehodící se pro obyčejné lidi. Proto se jako vlastní nikdy nepoužívalo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Ježíšek není jen novorozeně v betlémě nebo blonďatý jinoch, jak ho popisují lidové tradice. Zejména na severní Moravě (v Bohumíně, Ostravě a Orlové) nejde zas tak o netypické příjmení. V celém Česku pak žije podle serveru Kde jsme.cz celkem 69 Ježíšků

Jako příjmení se Ježíšek začal používat už na začátku 16. století. Prvním doloženým je Jiřík Ježíšek, který se narodil v roce 1504.

"Některá příjmení podle osob z bible vznikala podle obrazů na domech, například v Ruthově Kronice královské Prahy a obcí sousedních je zachycen dům U Ježíška a jistě byla taková domovní znamení i jinde," vysvětluje možný původ onomatoložka Žaneta Dvořáková.

Možné je i to, že jméno popisovalo vlastnosti svého nositele. Ten mohl být k biblickému Ježíšovi přirovnáván například díky své štědrosti nebo zbožnosti. 

A zatímco například ve Španělsku se běžně Jesús využívá jako křestní jméno, u nás se vždy považovalo za posvátné, které není vhodné pro pojmenování lidí, proto se jako rodné jméno neužívalo.

"Ona i rodná jména Marie a Josef k nám pronikla až v 18. století, v období baroka v souvislosti s Mariánským kultem, do té doby se nedávala ani ta," uzavírá Dvořáková.

Kdybych chtěl se synem koupit kapra, nechtěl bych se pohybovat v zakrváceném prostoru a dívat se na polochcíplý ryby. Kontrola kaprů v kádích má být pečlivější, říká rybář a cestovatel Jakub Vágner. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy