Je vám vedro? V Údolí smrti usmažíte na slunci i vejce

teh, hrz
Aktualizováno 20. 7. 2015 22:38
Přes noc tu teplota neklesá pod třicet stupňů a na rozžhavené zemi usmažíte na pánvi vajíčko. Ročně americký národní park navštíví milion turistů.
Údolí smrti.
Údolí smrti. | Foto: Thinkstock

Kalifornie - Připadá vám tropická teplota 35 stupňů Celsia k nepřečkání? Pak byste měli vědět, že může být i o dvacet stupňů hůř. V nejteplejším místě na zemi, v Údolí smrti ve východní Kalifornii, bývá v létě přes den mezi 45 a 50 stupni, jako rekordní teplotu vzduchu tu meteorologové naměřili 56,7 stupně Celsia.

V nejsušším a nejníže položeném místě Severní Ameriky si od vedra neodpočinete ani v noci, teploty tu v létě pod třicet stupňů příliš často neklesají. Jinak to není ani s předpovědí na následující týden.

Nejvyšší teploty v ČR a ve světě
Autor fotografie: NASA/SDO

Nejvyšší teploty v ČR a ve světě

- V ČR byla nejvyšší teplota, 40,4 stupně Celsia, změřena 20. srpna 2014 ve středočeských Dobřichovicích. Padlo tak dlouholeté maximum, 40,2 stupně Celsia, z 27. července 1983 z pražské Uhříněvsi.

- V okolních zemích ČR mají všechny nižší rekordy než v ČR: na Slovensku je to 40,3 °C z července 2007 z Hurbanova na jihozápadě země, v Německu a Polsku 40,2 °C, v Rakousku 39,7 °C.

- V Evropě byla nejvyšší teplota vzduchu, 48 stupňů Celsia, zaznamenána 10. července 1977 v Aténách. V Severní Americe bylo nejtepleji 10. července 1913 v Údolí smrti (56,7 °C), v Africe bylo 55 °C v červenci 1931 v Tunisku, v Asii v severoizraelském kibucu Tirat Cvi bylo v červnu 1942 naměřeno 54 °C, a v Austrálii v lednu 1960 50,7 °C. V Antarktidě bylo nejvíce (15 °C) v květnu 1974.

(Zdroj: ČTK)

Nejvyšší teplota na zemi (56,7 stupně Celsia) tu byla naměřena před více jak sto lety, v roce 1913. Rekordní se stala ovšem až v lednu 2014, kdy byl vyřazen rekord z libyjské Azízíji z 13. září 1922 (57,8 stupně).

Světová meteorologická organizace (WMO) tehdy dala na doporučení mezinárodního týmu odborníků, podle kterého nezkušený meteorolog v roce 1922 teplotu v Azízíji měřil špatně. Muž prý tehdy rozbil spolehlivý teploměr a pro určení teploty pak použil složitý a méně kvalitní přístroj. Při měření se tak podle expertů zmýlil asi o 2,8 stupně Celsia.

Proč je zde takové horko a sucho? Jak uvádí stránka nps.gov zabývající se americkými parky, hlavní příčinou je hloubka a tvar údolí. Údolí smrti je dlouhá a úzká kotlina, jejíž dno se nachází osmdesát šest metrů pod úrovní hladiny moře. Vlhkost a oblačnost z Tichého oceánu musí mezi pobřežím a údolím překonat čtyři velká pohoří, která přispívají k vytvoření srážkového stínu.

Místo kromě vedra proslavilo i natáčení Hvězdných válek a do médií se zapsalo i v červenci 2014, když zde zemřel na úžeh britský herec Dave Legeno, představitel vlkodlaka Fenrira Šedohřbeta z filmové série o Harrym Potterovi.

Od roku 1993 je údolí národní památkou a počet návštěvníků za rok se pohybuje okolo jednoho milionu. Pro spoustu z nich je nejatraktivnějším obdobím pro návštěvu právě léto, jelikož si chtějí extrémní horko vyzkoušet doslova na vlastní kůži.

Od chvíle, kdy jeden ze zaměstnanců parku na YouTube zveřejnil video, kterak si na rozpálené zemi Údolí smrti usmaží na pánvi vajíčko, potýká se americký národní park se znečištěním lokality odpadky i rozklepnutými vajíčky. Návštěvníky proto vyzývá: Nesmažte vejce na zemi!

Smažení vejce v Údolí smrti | Video: YouTube
 

Právě se děje

Další zprávy