Z Putinových bot a z konfigurace tužek na stole v prezidentově pracovně je podle moskevského zpravodaje japonského listu Asahi Shimbun zřejmé, že prezident nejspíše přijal několik gubernátorů během jediného či nejvýše dvou dnů. Kreml ale ve svých komuniké tyto schůzky rozložil do celého týdne.
Všechny snímky byly pořízeny ve stejné pracovně a ze stejného úhlu. Novinář Akiyoshi Komaki si povšiml, že na snímcích datovaných 18., 23. a 24. srpna byly tužky na Putinově stole v naprosto shodné poloze, jen 22. srpna byly odloženy jinak. Je ale vůbec možné, aby se tužky 23. srpna vrátily do konstelace z 18. srpna?
Prezident měl také 18., 23. a 24. srpna obuty stejné boty, jen 22. srpna jiné.
Totéž platilo i o hromádce papírů na stole. Žurnalista z toho vyvodil, že většina fotografií pochází ze stejného dne, kdy se také odehrála většina schůzek, i když na každou z nich si prezident vyměnil kravatu.
Znalci tvrdí, že Kreml zveřejňuje mnoho podobných snímků, které neumožňují určit ani roční období, kdy se dané setkání uskutečnilo, a tak je lze snadno použít k manipulacím ohledně Putinova programu.
Kupříkladu loni v březnu, kdy se Putin po deset dnů neukázal na veřejnosti a média spekulovala o jeho nemoci, Kreml zveřejnil snímek ze schůzky s nejvyšším představitelem Karélie údajně z 11. března. Jenže místní média o schůzce informovala již 5. března.
"Japonský novinář může mít pravdu, ale pominul jeden z možných důvodů, proč Kreml takto postupoval. Předvést se s Putinem těsně před volbami vylepšuje gubernátorovy šance. Svědčí totiž o tom, že se těší prezidentově podpoře. Vytváří se také dojem, že nejdůležitější muž ve státě se zajímá o každý, i ten nejzapadlejší kout," usoudila polská televize TVN 24. Volit se v Rusku bude 18. září.
Ruská média zase odhadují, že japonského žurnalistu zaujal výrok Putinova mluvčího, že jeho šéf si v létě neodpočine.
"Netuším, kdy bude mít prezident dovolenou. Upřímně řečeno, když se dívám do programu, tak bohužel žádné volno nevidím," prohlásil před časem Dmitrij Peskov.