Jak zbavit děti závislosti na videohrách? Ukažte jim válku

Magazín Magazín
15. 8. 2014 10:15
Švédský novinář vzal své syny, kteří chtěli koupit akční videohru Call of Duty, do válečné zóny v Izraeli. Po návratu domů ztratili o hry zájem.
Call of Duty
Call of Duty | Foto: Activision

Stockholm – Leo (10 let) a Frank (11 let) si vloni přáli, aby jim otec koupil nové pokračování videohry Call of Duty, ve které hráč ovládá postavu elitního vojáka a ocitá se uprostřed válečné vřavy.  

Otec, shodou okolností švédský novinář na volné noze Carl-Magnus Helgegren, s požadavkem svých dětí souhlasil, ale stanovil si jednu podmínku. Místo nákupního centra vzal své syny do válečné zónyIzraeli. Chtěl, aby na vlastní kůži pocítili důsledky ozbrojeného konfliktu a pochopili, že válka a smrt nejsou v žádném případě zábava, jak často prezentují akční videohry.  

Ukázka ze hry Call of Duty: Ghosts
Ukázka ze hry Call of Duty: Ghosts | Video: YouTube

Carl-Magnus se zprvu rozmýšlel, zda jako vhodný exemplární případ poslouží Afghánistán nebo Irák, nakonec se rozhodl pro izraelský uprchlický tábor Šu'afat ve východním Jeruzalémě (událost se odehrála ještě před právě probíhajícím konfliktem v Gaze). "Kluci byli v šoku, když to viděli," popsal The Guardian reakce svých synů.

"Kousek od školy byl obchod s drogami, lidi pálili odpadky v koších a nejvíc na ně zapůsobil manažer místní nemocnice. Vyprávěl jim, jak každý den sešívají tržné rány stejně starým klukům, kteří mají v hlavě díry od pažeb zbraní," dodal.

Call of Duty

Call of Duty

První díl akční série se na pultech obchodů objevil v roce 2003 a odehrával se během druhé světové války, od té doby vyšlo devět pokračování. Největší kontroverzi vyvolal v roce 2009 díl Modern Warfare 2, kdy se hráč v jedné z misí účastní masakru civilistů na mezinárodním letišti Šeremeťjevo. Herní série Call of Duty patří k finančně nejvýnosnějším značkám ve videoherním průmyslu, poslední díl utržil rekordní miliardu dolarů za prvních 24 hodin prodeje.   

Léčba šokem zabrala

Zodpovědný otec chlapcům dále vyprávěl o útoku chemických zbraní v Damašku, který se od jejich místa nacházel pouhých 40 kilometrů a o němž četli ve švédských novinách. "Dívali se do dálky a nechápali, že to je skutečné," popisuje Carl-Magnus.  

Smyslem výletu nebylo děti traumatizovat. Jak Carl-Magnus podotýká, zažily i příjemné věci, navštívily místní zoologickou zahradu, muzea a nocovaly v jedné izraelské rodině. Návštěva uprchlického tábora v chlapcích vyvolala určitou změnu. "Byli velmi smutní. Mladší syn si chtěl přivézt vzduchovku a bránit děti z Šu'afatu," vykládá otec.

Po návratu do rodného Švédska už chlapci o nové Call of Duty nestáli. Carl-Magnus podotýká, že podobnou exkurzi mohou podniknout všichni, kdo lamentují nad tím, že jejich děti nezajímá nic jiného než videohry. "Až příště uslyším, že si rodiče neví rady se svými dětmi, poradím jim, ať si koupí letenku a ukážou jim, jak vypadá opravdová válka," uzavírá švédský novinář.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy