Mistři světa v hraní počítačových her získali 100 milionů

Magazín Magazín
22. 7. 2014 12:00
Turnaj v hraní počítačových her vyhrál čínský tým, který tak získal hlavní odměnu z celkové jedenáctimilionové dotace
Tým NewBee zvedá nad hlavu vítěznou trofej
Tým NewBee zvedá nad hlavu vítěznou trofej | Foto: YouTube

Seattle – Dobojováno. V americkém Seattlu skončilo včera v noci mistrovství světa v počítačové hře Dota 2, odměnu pět milionů dolarů (cca 100 milionů korun) si odnesl vítězný čínský tým NewBee. Šampionátu se účastnilo devatenáct týmů z celého světa, které prošly národními a následně kontinentálními kvalifikacemi. Česká republika žádného zástupce ve finálových bojích neměla.

Sestřih z finále Dota 2
Sestřih z finále Dota 2 | Video: YouTube

Vítězové NewBee pocházejí z Číny a dali se dohromady teprve počátkem letošního roku, přesto dokázali bez výraznějších problémů porazit ostřílené finalisty z týmu ViCi Gaming.  

Budoucnost patří e-sportům

Letošní mistrovství v Dota 2 patřilo mezi milníky v tzv. e-sportech (soutěže v hraní počítačových her), a to nejen jedenáctimilionovou dotací, na kterou se částečně složili herní fanoušci; zbytek zajistila vývojářská společnost Valve, která pořádá mistrovství od roku 2011. Komentované zápasy totiž přenášela americká sportovní televize ESPN, přičemž finálové klání nasadila do prime timu svého druhého kanálu.

Finanční odměny pro profesionální hráče počítačových her již dlouhodobě přesahují částky, které inkasují vrcholoví sportovci například v cyklistice nebo při golfových turnajích. Jen pro porovnání, vítěz Tour de France získá za prestižní žlutý trikot "pouze" 450 tisíc eur, přičemž třítýdenní závod je dotován dvěma miliony eur.   

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy