Mistři světa v hraní počítačových her získali 100 milionů

Magazín Magazín
22. 7. 2014 12:00
Turnaj v hraní počítačových her vyhrál čínský tým, který tak získal hlavní odměnu z celkové jedenáctimilionové dotace
Tým NewBee zvedá nad hlavu vítěznou trofej
Tým NewBee zvedá nad hlavu vítěznou trofej | Foto: YouTube

Seattle – Dobojováno. V americkém Seattlu skončilo včera v noci mistrovství světa v počítačové hře Dota 2, odměnu pět milionů dolarů (cca 100 milionů korun) si odnesl vítězný čínský tým NewBee. Šampionátu se účastnilo devatenáct týmů z celého světa, které prošly národními a následně kontinentálními kvalifikacemi. Česká republika žádného zástupce ve finálových bojích neměla.

Sestřih z finále Dota 2
Sestřih z finále Dota 2 | Video: YouTube

Vítězové NewBee pocházejí z Číny a dali se dohromady teprve počátkem letošního roku, přesto dokázali bez výraznějších problémů porazit ostřílené finalisty z týmu ViCi Gaming.  

Budoucnost patří e-sportům

Letošní mistrovství v Dota 2 patřilo mezi milníky v tzv. e-sportech (soutěže v hraní počítačových her), a to nejen jedenáctimilionovou dotací, na kterou se částečně složili herní fanoušci; zbytek zajistila vývojářská společnost Valve, která pořádá mistrovství od roku 2011. Komentované zápasy totiž přenášela americká sportovní televize ESPN, přičemž finálové klání nasadila do prime timu svého druhého kanálu.

Finanční odměny pro profesionální hráče počítačových her již dlouhodobě přesahují částky, které inkasují vrcholoví sportovci například v cyklistice nebo při golfových turnajích. Jen pro porovnání, vítěz Tour de France získá za prestižní žlutý trikot "pouze" 450 tisíc eur, přičemž třítýdenní závod je dotován dvěma miliony eur.   

 

Právě se děje

před 11 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy