Harlow (Essex) - Dvanáctiletá Nicole Barr dosáhla v testu Mensy skóre 162. Překonala tak podle všeho hodnotu IQ slavných vědců Alberta Einsteina i Stephena Hawkinga, jejichž inteligenční kvocient by měl být o dva body nižší. Zprávu přinesl britský list Western Daily Press.
„Nicole Barr se zařadila mezi jedno procento nejinteligentnějších lidí na celém světě,“ řekla mluvčí Mensy Ann Clarkson. Dívenka navštěvuje elitní školu v hrabství Essex a je součástí kočovné romské komunity. Jednou se chce stát dětskou lékařkou.
Že je Nicole geniální, zjistila její matka v momentě, kdy dcera již v útlém věku opravovala chyby v knihách a v časopisech. Na prvním stupni už dokázala řešit složité matematické příklady. „Je to veselé a zábavné děvče. Vždy si řekne o domácí úkol navíc,“ popisuje svou dceru Dolly Buckland.
Nicolin otec James Barr se živí jako opravář silnic a úspěch dcery vnímá jako potvrzení toho, že brilantní mozky se objevují napříč všemi skupinami lidí. Nezáleží podle něj na původu či sociálním postavení.
Ačkoliv všichni čekali, že Nicole dosáhne v testu vynikajícího výsledku, jí samotnou to velmi překvapilo. „Když jsem zjistila, jak vysoké skóre mám, byla jsem v šoku. Pamatuji si, že na základní škole jsem hrála ve školní hře anděla. Moje spolužačka hrála anděla také, ale na představení nedorazila. Tak jsem se naučila i její roli,“ popisuje Nicole okamžik, kdy se jí mimořádné schopnosti velmi hodily.
Ve škole je považována za vzornou studentku. „Je nesmírně pilná a vrhá se do všech možných aktivit. Žije naším neoficiálním mottem, že tvrdá práce se vyplatí,“ říká Nicolina třídní učitelka.
Průměrná hodnota IQ u dospělých dosahuje hodnoty 100. Lidé s vyšším skóre jsou považování za nadprůměrně inteligentní. Hodnota 140 je pak hranicí geniality. Lidé s hodnotou nad 150 jsou označování za supergeniální.