Patrick Jones se svou ženou Meg Ulman toužili cestovat ekologicky a navíc levně. Letecký výlet do exotické destinace rovnou zavrhli, a se svými dvěma dětmi vyrazili na kolech napříč rodnou Austrálií. Během 14 měsíců urazili šest tisíc kilometrů.
K životu jim stačil jen stan a potrava, na kterou narazili cestou. Se svými dvěma dětmi – dvouletou Woody a 12letým Zephyrem tak v roce 2013 odstartovali z rodného městečka ve státě Victoria. Informoval o tom server The Telegraph.
"Myslím, že to, co jsme chtěli, bylo vzít náš přístup k přírodě, naše principy a pokusit se je aplikovat na cestě," řekl Patrick. S rodinou se pohyboval výhradně mimo civilizaci a náplní jejich dní bylo kromě šlapání na kole hledání potravy.
I bez peněz si byli schopni poskládat velmi pestrý jídelníček, který tvořily různé druhy rostlin, ryby, korýši a zvířata, která buď ulovil jejich pes jménem Zero, nebo je našli sražené autem u silnice.
Jejich běžné jídlo tak kromě salátů byla například dušená vačice s česnekem, mrkví a rajčaty. Často také pojídali zelené mravence, kteří obsahují vitamín C a jsou lékem pro mnoho domorodých lidí. Vysoký obsah tuku pak získávali z housenek.
"Téměř každá kultura a generace před námi měla mnohem větší ekologickou gramotnost," upozornil Patrick, který o cestě přednáší po celé Austrálii. "Většina lidí znala rostliny ve svém okolí, ze kterých bylo možné uvařit polévku nebo připravit léky a obklady."
Rodina si moc dobře uvědomuje, že se na ni ostatní lidé dívají jako na blázny, kteří žijí extrémním způsobem života. Patrick ale upozorňuje na to, že pouhá jízda autem, kterou praktikuje většina lidí, je sama o sobě extrémní.
Čtyřčlenná rodina si kromě cestování na kole doma pěstuje vlastní zeleninu, chová drůbež a koupe se na zahradě jen jednou týdně. "Věřím, že kdyby průměrná australská rodina žila beze stop uhlíku, neměli bychom krizi změny klimatu," dodal Patrick.