Dvojnásobná matka odmítla rodině kupovat zubní pastu a toaletní papír. Za rok ušetřila 378 tisíc

jaz
14. 2. 2016 7:00
Mladá Britka si během mateřské dovolené začala uvědomovat potřebu ušetřit více peněz z rodinného rozpočtu, který byl se dvěma dětmi více než napjatý. Předsevzala si proto celý rok vynechat z nákupního seznamu věci běžné potřeby, které nejenom zatěžují peněženku, ale i životní prostředí. Přestala používat šampón, zubní pastu a dokonce i toaletní papír. Výsledný efekt se dostavil okamžitě. Během svého testu dokázala ušetřit sta tisíce korun, díky čemuž si mohla dovolit opustit práci a stát se matkou na plný úvazek.
Foto: Facebook

Londýn – Zoe Morrison z Hove ve Východního Sussexu se ze dne na den vzdala základních komodit, aby zásadním způsobem šetřila rodinný rozpočet. Při druhém dítěti se pustila do ekologické výzvy, kterou se rozhodla dodržovat celý jeden rok a dnes je ohromena výsledky. Přestala používat šampón i zubní pastu, začala si pěstovat vlastní zeleninu a změnila celkově i své nakupovací zvyklosti. Po roce má ze sebe nejen dobrý pocit, ale v peněžence o 11 tisíc liber (cca 378 tisíc korun) více.

"Vzdala jsem se různých věcí, abych viděla výsledky. Přestala jsem používat šampón a pastu a dokonce i toaletní papír na jeden měsíc. Myla jsem se místo toho, abych se utírala,“ řekla Mirror šestatřicetiletá matka, která ale už dnes opět zařadila papír na svůj nákupní seznam. Pro ostatní věci našla přírodní alternativu, jako v případě zubní pasty, místo které používá jedlou sodu. Po změně dokonce tvrdí, že je nadšený i její zubař. Ten prý vidí rozdíl hlavně v čistotě jejího chrupu.

Změny ale rodina nepocítila jen ve stylu nakupování. Zoe pronajala nepotřebnou místnost v domě mladému studentovi, na zahradě začala pěstovat vlastní zeleninu a na střechu nechala instalovat solární panely. "Ušetřila jsem nám opravdu hodně peněz, více to ale znamená z pohledu životního prostředí. Když se podíváte na to, jak velkou část deštných pralesů ztrácíme a kolik máme odpadu," říká matka dvou synů, která své zkušenosti sdílí s ostatními na svém blogu Eco Thrifty Living.

"Můj manžel a já jsme skvělý spořivý tým, protože on spoří v online světě a já zase sháním oblečení z druhé ruky. Je skvělý na hledání slev pro velké nákupy, nebo když se rozhodneme jíst venku, najde vždy něco, co nám uspoří peníze," řekla Daily Mail Zoe, která přestala kupovat věci i svým dětem. Pro pětiletého a sedmiletého syna tak vybírá hračky i oblečení z druhé ruky. Navíc se zaměřila na nákupy od lokálních výrobců, jako je řezník a další, kteří jsou díky konkurenci prý mnohem levnější než supermarkety.

"Než jsem změnila svůj životní styl, utratila jsem tolik peněz za ekologické výrobky, aniž bych skutečně věděla, jak šetrné jsou ve skutečnosti k životnímu prostředí, nebo jestli jsem opravdu za ty peníze dostala kvalitu," říká matka, která díky tomu, že šetří, nic nevyhazuje a pije jen čaj z vlastních bylinek ze zahrady, si mohla dovolit opustit i práci auditora a stát se matkou na plný úvazek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy