Dvojnásobná matka odmítla rodině kupovat zubní pastu a toaletní papír. Za rok ušetřila 378 tisíc

jaz
14. 2. 2016 7:00
Mladá Britka si během mateřské dovolené začala uvědomovat potřebu ušetřit více peněz z rodinného rozpočtu, který byl se dvěma dětmi více než napjatý. Předsevzala si proto celý rok vynechat z nákupního seznamu věci běžné potřeby, které nejenom zatěžují peněženku, ale i životní prostředí. Přestala používat šampón, zubní pastu a dokonce i toaletní papír. Výsledný efekt se dostavil okamžitě. Během svého testu dokázala ušetřit sta tisíce korun, díky čemuž si mohla dovolit opustit práci a stát se matkou na plný úvazek.
Foto: Facebook

Londýn – Zoe Morrison z Hove ve Východního Sussexu se ze dne na den vzdala základních komodit, aby zásadním způsobem šetřila rodinný rozpočet. Při druhém dítěti se pustila do ekologické výzvy, kterou se rozhodla dodržovat celý jeden rok a dnes je ohromena výsledky. Přestala používat šampón i zubní pastu, začala si pěstovat vlastní zeleninu a změnila celkově i své nakupovací zvyklosti. Po roce má ze sebe nejen dobrý pocit, ale v peněžence o 11 tisíc liber (cca 378 tisíc korun) více.

"Vzdala jsem se různých věcí, abych viděla výsledky. Přestala jsem používat šampón a pastu a dokonce i toaletní papír na jeden měsíc. Myla jsem se místo toho, abych se utírala,“ řekla Mirror šestatřicetiletá matka, která ale už dnes opět zařadila papír na svůj nákupní seznam. Pro ostatní věci našla přírodní alternativu, jako v případě zubní pasty, místo které používá jedlou sodu. Po změně dokonce tvrdí, že je nadšený i její zubař. Ten prý vidí rozdíl hlavně v čistotě jejího chrupu.

Změny ale rodina nepocítila jen ve stylu nakupování. Zoe pronajala nepotřebnou místnost v domě mladému studentovi, na zahradě začala pěstovat vlastní zeleninu a na střechu nechala instalovat solární panely. "Ušetřila jsem nám opravdu hodně peněz, více to ale znamená z pohledu životního prostředí. Když se podíváte na to, jak velkou část deštných pralesů ztrácíme a kolik máme odpadu," říká matka dvou synů, která své zkušenosti sdílí s ostatními na svém blogu Eco Thrifty Living.

"Můj manžel a já jsme skvělý spořivý tým, protože on spoří v online světě a já zase sháním oblečení z druhé ruky. Je skvělý na hledání slev pro velké nákupy, nebo když se rozhodneme jíst venku, najde vždy něco, co nám uspoří peníze," řekla Daily Mail Zoe, která přestala kupovat věci i svým dětem. Pro pětiletého a sedmiletého syna tak vybírá hračky i oblečení z druhé ruky. Navíc se zaměřila na nákupy od lokálních výrobců, jako je řezník a další, kteří jsou díky konkurenci prý mnohem levnější než supermarkety.

"Než jsem změnila svůj životní styl, utratila jsem tolik peněz za ekologické výrobky, aniž bych skutečně věděla, jak šetrné jsou ve skutečnosti k životnímu prostředí, nebo jestli jsem opravdu za ty peníze dostala kvalitu," říká matka, která díky tomu, že šetří, nic nevyhazuje a pije jen čaj z vlastních bylinek ze zahrady, si mohla dovolit opustit i práci auditora a stát se matkou na plný úvazek.

 

Právě se děje

teď

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy