Dvojnásobná matka odmítla rodině kupovat zubní pastu a toaletní papír. Za rok ušetřila 378 tisíc

jaz
14. 2. 2016 7:00
Mladá Britka si během mateřské dovolené začala uvědomovat potřebu ušetřit více peněz z rodinného rozpočtu, který byl se dvěma dětmi více než napjatý. Předsevzala si proto celý rok vynechat z nákupního seznamu věci běžné potřeby, které nejenom zatěžují peněženku, ale i životní prostředí. Přestala používat šampón, zubní pastu a dokonce i toaletní papír. Výsledný efekt se dostavil okamžitě. Během svého testu dokázala ušetřit sta tisíce korun, díky čemuž si mohla dovolit opustit práci a stát se matkou na plný úvazek.
Foto: Facebook

Londýn – Zoe Morrison z Hove ve Východního Sussexu se ze dne na den vzdala základních komodit, aby zásadním způsobem šetřila rodinný rozpočet. Při druhém dítěti se pustila do ekologické výzvy, kterou se rozhodla dodržovat celý jeden rok a dnes je ohromena výsledky. Přestala používat šampón i zubní pastu, začala si pěstovat vlastní zeleninu a změnila celkově i své nakupovací zvyklosti. Po roce má ze sebe nejen dobrý pocit, ale v peněžence o 11 tisíc liber (cca 378 tisíc korun) více.

"Vzdala jsem se různých věcí, abych viděla výsledky. Přestala jsem používat šampón a pastu a dokonce i toaletní papír na jeden měsíc. Myla jsem se místo toho, abych se utírala,“ řekla Mirror šestatřicetiletá matka, která ale už dnes opět zařadila papír na svůj nákupní seznam. Pro ostatní věci našla přírodní alternativu, jako v případě zubní pasty, místo které používá jedlou sodu. Po změně dokonce tvrdí, že je nadšený i její zubař. Ten prý vidí rozdíl hlavně v čistotě jejího chrupu.

Změny ale rodina nepocítila jen ve stylu nakupování. Zoe pronajala nepotřebnou místnost v domě mladému studentovi, na zahradě začala pěstovat vlastní zeleninu a na střechu nechala instalovat solární panely. "Ušetřila jsem nám opravdu hodně peněz, více to ale znamená z pohledu životního prostředí. Když se podíváte na to, jak velkou část deštných pralesů ztrácíme a kolik máme odpadu," říká matka dvou synů, která své zkušenosti sdílí s ostatními na svém blogu Eco Thrifty Living.

"Můj manžel a já jsme skvělý spořivý tým, protože on spoří v online světě a já zase sháním oblečení z druhé ruky. Je skvělý na hledání slev pro velké nákupy, nebo když se rozhodneme jíst venku, najde vždy něco, co nám uspoří peníze," řekla Daily Mail Zoe, která přestala kupovat věci i svým dětem. Pro pětiletého a sedmiletého syna tak vybírá hračky i oblečení z druhé ruky. Navíc se zaměřila na nákupy od lokálních výrobců, jako je řezník a další, kteří jsou díky konkurenci prý mnohem levnější než supermarkety.

"Než jsem změnila svůj životní styl, utratila jsem tolik peněz za ekologické výrobky, aniž bych skutečně věděla, jak šetrné jsou ve skutečnosti k životnímu prostředí, nebo jestli jsem opravdu za ty peníze dostala kvalitu," říká matka, která díky tomu, že šetří, nic nevyhazuje a pije jen čaj z vlastních bylinek ze zahrady, si mohla dovolit opustit i práci auditora a stát se matkou na plný úvazek.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy