Rodina bydlí v majáku na mysu Horn. Otec hlídá Drakeův průliv, hrozbu všech lodí

ČTK ČTK
13. 3. 2016 15:30
Chilský důstojník José Aguaya bydlí s manželkou a dvěma dětmi v majáku na Hornově mysu v samém cípu Jižní Ameriky. Na starost má bezpečnost lodí v Drakeově průlivu, který je považován za jednu z nejnebezpečnějších mořských oblastí světa. Potopily se tu už stovky lidí a o život přišlo 10 000 námořníků.
Maják na mysu Horn. Zde bydlí José Aguaya se svou rodinou.
Maják na mysu Horn. Zde bydlí José Aguaya se svou rodinou. | Foto: Thinkstock

Mráz, silný vítr a žádní sousedé v okruhu pětihodinové cesty. Tak vypadá pracoviště chilského důstojníka Josého Aguaya, který působí na majáku na mysu Horn v samém cípu Jižní Ameriky. Na starost má mimo jiné bezpečnost lodí v Drakeově průlivu, který je považován za jednu z nejnebezpečnějších mořských oblastí světa.

V průlivu, který odděluje Atlantik od Pacifiku, silný vítr, velké vlny a ledovce od 17. století zavinily smrt asi 10 000 námořníků. Rychlost větru tam dosahuje až 100 kilometrů v hodině, tak není divu, že se v něm potopily již stovky lodí.

Drakeův průliv u mysu Horn patří k nejnebezpečnějším námořním místům na světě.
Drakeův průliv u mysu Horn patří k nejnebezpečnějším námořním místům na světě. | Foto: Thinkstock

Šestatřicetiletý Chilan Aguayo přišel do nehostinné oblasti dobrovolně před pár měsíci a strávit by tu měl rok. Na malém ostrůvku, kde není žádný strom a jediné dvě budovy jsou tam maják a kaple, ale není úplně sám. Žije tam s ním manželka a dvě děti - Vicente (11) a Montserrat (5).

Povyražením jsou pro rodinu v letním období návštěvy turistů. "Dosud sem přijelo asi 4000 návštěvníků a všichni se ptají, jak se můžu pořád tak usmívat," říká José Aguayo. Tvrdí, že nejsou úplně odříznuti od světa: mají satelitní připojení a internet. Děti se prý nenudí, když je hodně špatné počasí, vyhrají si na herní konzoli.

Letos v lednu uplynulo 400 let od objevení Hornova mysu Holanďanem Willemem Schoutenem, který ho pojmenoval po svém rodném městě Hoornu. Počet lodí proplouvajících touto oblastí výrazně klesl po roce 1914, kdy byl otevřen Panamský průplav. Dnes je divoký Drakeův průliv využíván zejména dobrodruhy mezi jachtaři.

Na slavnostním zahájení výstavy Titanic, které moderoval Leoš Mareš, promluvil o svých plavbách i námořní kapitán Ctirad Pacák. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Další zprávy