Muž, který se o Vánocích vloupal do Windsoru, byl obviněn z vyhrožování královně

Dvacetiletý muž, který loni o Vánocích vyzbrojen kuší pronikl do areálu britského královského hradu Windsor, byl obviněn z vyhrožování královně. Muž stane před soudem 17. srpna, hrozí mu až tři roky vězení, informoval Scotland Yard.

Jaswant Singh Chail ze Southamptonu nepronikl do žádné z budov a během několika chvil byly spuštěny příslušné bezpečnostní procesy. Na hradě v té době byla královna Alžběta II. a její syn Charles s manželkou Camillou, incident je nijak neohrozil. Bezprostředně po činu byl mladík umístěn na psychiatrické oddělení. O jeho obvinění rozhodla policie až teď, uvádí The Guardian.

Muž byl obviněn podle článku dva zákona zvaného Treason Act z roku 1842, který pojednává výslovně o napadení královny nebo pokusu o něj. Za to muži hrozí trest vyhoštění ze země až na sedm let nebo tři roky odnětí svobody. Původní formulace zákona obsahuje také možnost nucených prací a bičování. Podle vyjádření policie byl mladík obviněn také z "vyhrožování zabitím" a "držení útočné zbraně".

Na základě stejného zákona byl v roce 1981 Marcus Sarjeant odsouzen k pěti letům vězení za vystřelení šesti slepých nábojů na královnu během přehlídky v Londýně. Nejvážnější bezpečnostní incident u britských královských rezidencí z doby panování současné královny se stal v roce 1982. Vetřelec tehdy vyšplhal po zdi Buckinghamského paláce a dostal se až do místnosti, kde ležela Alžběta II. v posteli.

Zdroj: ČTK
Pokračovat