Zemřel Alan Parker. Režisérovi Evity či Půlnočního expresu bylo 76 let

ČTK Kultura Reuters ČTK, Kultura, Reuters
Aktualizováno 31. 7. 2020 19:34
Zemřel britský filmař Alan Parker, který režíroval například na Oscara nominované snímky Půlnoční expres a Hořící Mississippi či přepis muzikálu Evita s Madonnou v hlavní roli. S odvoláním na jeho rodinu o tom informovala agentura AP. Parker odešel po dlouhé nemoci ve věku 76 let.
Režisér Alan Parker
Režisér Alan Parker | Foto: Reuters

Patřil k žánrově nejvšestrannějším britským tvůrcům, v jehož filmografii figurují hudební snímky (Sláva, Pink Floyd: The Wall nebo Commitments), dramata (Život Davida Galea, Andělin popel) či komedie (Střílejte na měsíc, Bugsy Malone).

Zvrat v jeho kariéře znamenalo natočení úspěšného vězeňského dramatu Půlnoční expres (1978), za nějž získal britskou cenu BAFTA. Pozici režiséra závažných témat upevnil antirasistickým snímkem Hořící Mississippi (1988), který mu vynesl nominaci na Oscara a Zlatý glóbus.

Parkerovu rozmanitou tvorbu spojuje politická a sociální angažovanost. Rád se vyjadřoval ke složitým tématům, ať už je to kontroverzní trest smrti v Životě Davida Galea, segregace Američanů japonského původu a jejich rodin za druhé světové války ve filmu Navštivte ráj, nebo třeba válka ve Vietnamu ve snímku Křídla.

 

Právě se děje

Další zprávy