Do kin přichází horor o zlé čarodějnici, v USA šestkrát vedl tabulku návštěvnosti

ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 7. 2020 16:02
Z pohádek o zlých čarodějnicích vychází druhý film bratří Bretta a Drewa T. Pierceových. Americký horor nazvaný Démon zatracení vypráví o temné nestvůře z kořenů stromů, jež se přestala skrývat v lesích.
Sedmnáctiletého hrdinu Bena hraje John-Paul Howard.
Sedmnáctiletého hrdinu Bena hraje John-Paul Howard. | Foto: Bontonfilm

Snímek, ve kterém hlavní roli ztvárnili děti či teenageři, na přelomu května a června šestkrát po sobě vedl tabulku návštěvnosti kin v USA. To se předtím povedlo jen velkorozpočtovému sci-fi Avatar s celosvětovými tržbami 2,7 miliardy dolarů.

Démon zatracení má na kontě podstatně méně, jen 2,4 miliony dolarů - jeho úspěch tkví v tom, že se začal promítat v době, kdy byly americké biografy zavřené kvůli pandemii koronaviru. Film se tak stal hitem tamních autokin.

Jedná se o horor s prvky rodinného dramatu. Sedmnáctiletý Ben hraný Johnem-Paulem Howardem těžce nese rozvod rodičů a teď přijíždí za otcem strávit léto na malém městě. Brzy si však začne všímat záhadných jevů. Ze sousedství zmizí malý hoch a jeho rodiče jej nehledají, ba tvrdí, že žádného syna nemají.

Benovi jeho okolí nevěří, podsouvají mu, že je na drogách. Hrdina však postupně odhalí existenci tisícileté čarodějnice, která v lidech vyvolává zapomnění, skrývá se a dokáže žít v kůži někoho jiného. Ostatním dětem v městečku hrozí, že také skončí v lesní spižírně.

Ve filmu dále hrají dvaadvacetiletá Piper Curdaová, jedenapadesátiletý Jamison Jones nebo Azie Tesfaiová, známá jako Kelly ze seriálu Supergirl. Natáčelo se v Northportu v americkém státě Michigan.

Bratři Brett a Drew T. Pierceovi zatím před devíti lety režírovali pouze hororovou komediální road movie Deadheads. Jejich novinku americká kritika chválí.

Magazín Variety konstatuje, že Démon zatracení "potěší většinu fanoušků žánru" a že jeho tvůrci by příště klidně mohli dostat zakázku na velkorozpočtový horor od většího studia.

Námět Démona zatracení vychází z tradičních pohádek. | Video: Bontonfilm

Démon zatracení sice neobstojí při bližším pohledu a nenabízí nic převratně originálního, slušně ale odsýpá a zdárně kombinuje motivy z více žánrů, shrnuje Variety. Podle něj se snímek převážně vyhýbá grafickému znázornění násilí nebo nadpřirozenu a raději po hitchcockovsku buduje napětí, když v hrdinovi postupně narůstá šílenství.

"Tenhle horor není nejchytřejší ani nejsofistikovanější, ani se tak ale netváří," dodává britský deník Guardian, podle nějž ve prospěch Démona zatracení hraje, že má přiměřené ambice, využívá tradičnějších postupů k vystrašení diváka a na plátně představuje neokoukané tváře.

Námět Démona zatracení vychází z tradičních pohádek, jimiž se horory často inspirují. Stalo se tak ve filmech Kletba bratří Grimmů, kde zlou čarodějnici ztvárnila Monica Belucciová, nebo v akčním fantasy Sněhurka a lovec - tam démonickou Ravennu ztělesnila Charlize Theronová.

Mimo žánr hororu se tématem čarodějnic zabývá drama režiséra Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice nebo Čarodějky ze Salemu na motivy slavné hry Arthura Millera. Specifickým českým příspěvkem k odlehčenému pohledu na čarodějnice je Dívka na koštěti, jejímiž autory jsou Václav Vorlíček, Miloš Macourek a Hermína Franková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy