Zesnulý umělec se narodil v Bulharsku jako Christo Vladimirov Javačev. V roce 1956 odešel do Prahy, odkud pak utekl do Vídně. Proslavil se v uměleckém páru se svou manželkou Jeanne-Claude, která zemřela v roce 2009. Látkou pokryli mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy či pařížský most Pont Neuf.
Jejich zakrytí berlínského Říšského sněmu přilákalo v roce 1995 desetitisíce diváků. V následujících dvou týdnech se na budovu skrytou ve 100 tisíci metrech čtverečních blýskavé fólie přijelo podívat dalších pět milionů lidí z celého světa.
Smyslem akce bylo podle umělců ukázat jedinečnost skutečnosti, která pomíjí. Snaha upozornit na pomíjivost se ostatně nese celým dílem tohoto uměleckého páru, který se poznal koncem 50. let na studiích v Paříži.
Velkou pozornost upoutal Christo před čtyřmi lety svým projektem plovoucích barevných pontonů, které na dva týdny spojily města u severoitalského Isejského jezera. Prošlo se po nich celkem 1,3 milionu lidí.
"Christo prožil svůj život naplno, nejen, že vymýšlel věci, které se zdály být nemožné, také ty věci realizoval," uvedla po umělcově smrti jeho kancelář. "Díla Christa a Jeanne-Claude sbližovala lidi skrze společné prožitky po celém světě, a jejich tvorba nadále žije v našich srdcích a našich vzpomínkách," citovala z prohlášení AP.
Loni na jaře média informovala o novém Christově projektu, který měl být podle původního plánu zrealizován minulý měsíc. Pod látkou měl na několik dní zmizet Vítězný oblouk v centru Paříže. Christův tým nyní uvedl, že instalace ve francouzské metropoli bude k vidění na podzim 2021.