Obraz Zvěstování Panně Marii půjde do aukce, jednání s Národní galerií selhala

ČTK ČTK
29. 10. 2019 12:01
Středověký deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii, který odborníci připisují Mistru Vyšebrodského oltáře, půjde do aukce. Měla by se konat ještě letos. Kdo dílo bude dražit, zatím není jasné, uvedla Pavlína Stránská z Nadačního fondu Richarda Fuxy, který nedávno objevené středověké dílo vlastní.
Deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii.
Deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii. | Foto: ČTK

O získání práce do svých sbírek projevila zájem Národní galerie Praha pod vedením Jiřího Fajta i jeho nástupce. Vyjádření současného vedení Národní galerie i Fajta ČTK shání, stejně jako vyjádření ministerstva kultury.

"Nadační fond pro dílo získal povolení k trvalému vývozu do zahraničí, díky kterému ho budou mít možnost zakoupit i zahraniční sběratelé či investoři. O dílo měla zájem Národní galerie Praha, ale kvůli nekončícím diskusím o ceně se jednání zastavila na mrtvém bodě," vysvětluje mluvčí fondu Stránská.

Národní galerie obraz na jaře představila veřejnosti, koupit ho chtěla za 65 milionů korun. Ministerstvo kultury jej však neprohlásilo za kulturní památku, jak navrhoval Národní památkový ústav.

"Fakt, že ministerstvo kultury neprohlásilo středověký obraz Zvěstování Panně Marii za kulturní památku, ještě neznamená, že ho stát nemůže koupit," reagoval v úterý odpoledne Jiří Fajt. "Považoval bych za velkou chybu, kdyby stát s majitelem dále nejednal o koupi tohoto významného středověkého bohemikálního díla do státních sbírek. Obraz má totiž svoje jedinečné místo právě v kontextu dvorského umění Karla IV. O gotické památky českého původu ze 14. století, které se na světovém uměleckém trhu objevují jen zřídka, je však značný zájem i v zahraničí," dodává bývalý šéf Národní galerie.

Desková malba z poloviny 14. století byla předloni nabízena v zahraniční dražbě, tehdy ještě neexistovaly posudky potvrzující její pravost. Za vyvolávací cenu 110 tisíc eur, v přepočtu 2,8 milionu korun, prodána nebyla.

Po dražbě ji za neznámou cenu získal současný majitel. Richard Fuxa v médiích uvedl, že obraz pořídil za mnohonásobně větší cenu, než byla v aukci.

Podle současného majitele autentičnost díla a autorství Vyšebrodského mistra potvrdilo až pět odborných expertiz. Čtyři posudky včetně jednoho od aukční síně Sotheby's stanovily hodnotu díla na 65 až 70 milionů korun.

To, proč nyní by měl mít obraz cenu 65 milionů korun, bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt vysvětloval: v době zahraniční dražby se nevědělo, zda je pravý. Kupec riskoval, ale státní instituce podle Fajta tak jednat nemůže, proto dílo v aukci nekupovala.

Později se na Národní galerii obrátil majitel díla s žádostí o prověření pravosti, kterou expertiza potvrdila.

Deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii.
Deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii. | Foto: Národní galerie

Možnost zakoupení díla doporučil poradní sbor pro sbírkotvornou činnost galerie s tím, že je to ojedinělý objev, který má velký význam pro české dějiny umění. Historik Jan Royt v dubnu k ceně požadované za obraz uvedl, že je výjimečný a stát by ho měl koupit za jakoukoli cenu.

Vyšebrodský cyklus je považován za vrchol deskového malířství v Čechách z doby krátce před rokem 1350. V rámci církevních restitucí připadl zpět řádu cisterciáků ve Vyšším Brodě a v dlouhodobé zápůjčce ho má Národní galerie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 14 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy