Za co se modlí klacek. Krištof Kintera stvořil sedmimetrovou sochu pro Litomyšl

Za co se modlí klacek. Krištof Kintera stvořil sedmimetrovou sochu pro Litomyšl
Desetitisícovou Litomyšl v létě zkrášlí socha od uznávaného umělce Krištofa Kintery.
Měří sedm a půl metru a ztvárňuje klečící dřevěnou figuru, která spíná ruce k nebi.
Odhalení skulptury bude na programu cyklu výstav Smetanova výtvarná Litomyšl, jejž ve spolupráci s městem a galeriemi pořádá soukromý Bohemian Heritage Fund.
„Je v tom idea modlící se přírody, ale není to jednoznačné,“ říká sedmačtyřicetiletý umělec, podle kterého může socha ukazovat také na absenci religiozity nebo pokory ve společnosti.
Foto: Bohemian Heritage Fund
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
14. 4. 2021 11:22
Desetitisícovou Litomyšl v létě zkrášlí socha od uznávaného umělce Krištofa Kintery. Měří sedm a půl metru a ztvárňuje klečící dřevěnou figuru, která spíná ruce k nebi. Odhalení skulptury bude na programu cyklu výstav Smetanova výtvarná Litomyšl, jejž ve spolupráci s městem a galeriemi pořádá soukromý Bohemian Heritage Fund.

"Je v tom idea modlící se přírody, ale není to jednoznačné," říká sedmačtyřicetiletý umělec, podle kterého může socha ukazovat také na absenci religiozity nebo pokory ve společnosti. Nabízí se ještě asociace s pandemií, autor ale zdůrazňuje, že klacek je výrazně starší než koronavirus.

Kurátorka a umělecká ředitelka Bohemian Heritage Fundu Lenka Lindaurová oslovila Kinteru už v roce 2019, dílo tak mělo být nainstalováno vloni. Kvůli protiepidemickým opatřením se přípravy na rok zastavily.

Klečící figura se sepjatýma rukama se objevila už na starších výstavách, například v pražském Rudolfinu na Kinterově rekordně navštívené přehlídce Nervous Trees v roce 2017. Modlící se primitivní postavičky, jež mohly připomínat prehistorické nálezy, byly ale malé, asi metrové.

"Chvíli jsem zvažoval, jestli to převod do jiného měřítka snese, a rozhodl jsem se to zkusit," vzpomíná umělec. Model byl prý velmi rychle hotový, práce s těžkým dubovým korpusem trvala jen dva tři měsíce. "Myslím, že se to povedlo," shrnuje své úsilí Kintera, který však ještě neviděl finální verzi. Tou bude až hliníkový odlitek, jejž podle dřevěného modelu vytvářejí ve slévárně sochaře Laca Saba ve slovenském městě Galanta.

"Hliník není moc častý materiál, hledal jsem, kde by s ním měli zkušenosti. Laco je dobrý řemeslník, jistě to dobře dopadne," věří Kintera.

Přenesení klacku ze dřeva do kovového materiálu je pro něj zásadní. "Ve dřevě je to archaické, toporné. Ale když opustíme ten původní materiál a odlijeme to do kovu, stane se důležitá, magická proměna," vysvětluje.

Nestál o bronz, protože ten je příliš svázaný s historickými pomníky. "Zvolil jsem obyčejný materiál, ale na hliníku bude stříbrná politura. Máme vyzkoušené, že se z toho pak stane nerozpoznatelný materiál, který působí kosmicky, jako by to byla hornina z měsíce nebo Marsu," líčí umělec.

Jeho socha se stane hlavní, ale ne jedinou událostí letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle, i když o místu, kde bude stát, ještě není rozhodnuto.

Každoroční přehlídka vznikla jako doprovodný program hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který by měl začít 10. června, nebudou-li platit omezující protiepidemická opatření.

Letos se paralelně koná už 17. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle a Kinterova obří socha by měla začít novou tradici, kdy do města každý rok přibude jedna umělecká práce. Prostředky na ně shání Bohemian Heritage Fund. "Obrátili jsme se na naše mecenáše a na firmy, které jsou činné v regionu," říká Šimon Slavík, manažer fondu, jenž v současnosti sdružuje přibližně 40 aktivních mecenášů.

Součástí programu se opět stane také výstava nazvaná Plán B, která poprvé loni doplnila jiné přehlídky pořádané Městskou galerií Litomyšl, Regionálním muzeem Litomyšl, Galerií Pakosta, Galerií Kroupa nebo White Gallery.

Přehlídka Plán B i letos představí díla vybraných umělců pod širým nebem. Mezi vystavujícími budou například Eva Koťátková, Lenka Klodová, Milena Dopitová, Tomáš Hlavina, Kryštof Kaplan nebo Pavel Mrkus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici, infekci doléčí doma

Bývalý americký prezident Bill Clinton v neděli opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý hospitalizován kvůli infekci močových cest. Uvedla to agentura AP. Pětasedmdesátiletý politik Demokratické strany odjel z nemocnice kolem osmé ráno místního času (17:00 SELČ) v doprovodu své manželky Hillary.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Alpesh Amin uvedl, že se Clinton nyní vrátí do New Yorku a bude brát antibiotika. Podle něj se vrátila do normálu Clintonova hodnota bílých krvinek a snížila se mu i teplota. Clintonův mluvčí Angel Ureňa v sobotu uvedl, že ukazatele zdravotního stavu bývalého prezidenta se "vyvíjí tím správným směrem".

Exprezident do Kalifornie přijel na soukromou akci své nadace a v úterý se cítil unavený. Po testech byl přijat do nemocnice, kde nakonec strávil pět nocí. Podle jeho lékařů nejsou urologické infekce u starších lidí ničím neobvyklým a jsou lehce léčitelné, ačkoliv se mohou rychle rozšířit.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy