Přehlídka nazvaná Aviatika v české vizuální kultuře 1783-1957 ve výstavní síni Masné krámy potrvá do 16. ledna příštího roku. Nemá ambice mapovat dějiny létání. Soustřeďuje se na výrazné symboly či náměty v moderním obraze a kultuře, od malby přes monumentální plastiky až po knižní ilustrace, plakáty a film, říká její autorka Eva Bendová.
Podle ní má vzduchoplavba bohaté dějiny i nespočet obrazových forem a významů. Devět tematických kapitol přenáší návštěvníka do krajin viděných z nadhledu, ke snovému či mytickému létání, mezi obrazy hrdinů, poetických objektů a válečných náletů nebo k ilustracím dobrodružné románové literatury, k utopistické tvorbě až po dobývání vesmíru.
"Rozvoj aviatiky v první polovině 20. století s sebou přinesl na jedné straně bohatou až romantickou poetiku, na druhé straně vidění letadla jako ničivého stroje a fatální destrukce. V avantgardním umění pak aviatika přinesla nové způsoby nazírání na svět v podobě ptačích perspektiv nebo naopak pohledů zaměřených do nekonečného vesmíru," říká Bendová.
Návštěvníci Masných krámů uvidí malby Jindřicha Štyrského, Josefa Čapka, Kamila Lhotáka či Bohumíra Matala nebo moderní sochařské alegorie Josefa Štursy, Jaroslava Horejce a Zdeňka Pešánka, doplněné o filmové dokumenty z aviatických akcí nad Plzní i Prahou.
Nechybí ani obálky dobových časopisů, humoristické a dobrodružné ilustrace Zdeňka Buriana nebo Hermíny Týrlové, filmy Karla Zemana, plakáty Československých aerolinií, firmy Baťa, Západočeského aeroklubu či fotografie Ladislava Sitenského.
Výstavu doprovází publikace kurátorky Evy Bendové a kunsthistorika Ondřeje Váši nazvaná Od balonu ke kosmickému vědomí. Vstupenky na přehlídku jsou slosovatelné, vítěz získá let letadlem. Doprovodný program zahrnuje komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce či tvůrčí dílny.