Výstava ve skladech bývalého Prioru ukazuje různé podoby scénografie

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 6. 2021 10:50
Různé podoby scénografie, světelného i zvukového designu ukazuje výstava Vztahy fundus utopie, která se koná ve třetím patře obchodního centra Dornych u brněnského nádraží, což bývaly sklady někdejšího Prioru. Byla připravena na míru tomuto prostoru a potrvá do 25. června. Vstup je zdarma, návštěvníci ale musí mít platný negativní test a nasazený respirátor.

Jde o jednu z posledních možností, jak nahlédnout do běžně nepřístupných prostor předtím, než bude budova zdemolována, upozorňují organizátoři. Na místě socialistického obchodního domu developer postaví šest domů, nejvyšší má mít osm nadzemních podlaží.

Přehlídka navazuje na tradici Salonů české scénografie, nepravidelně pořádaných od roku 1977. Kurátoři Anna Chrtková, Jan Matýsek a Amálie Bulandrová vybrali sedm scénografek, scénografů a kolektivů s různými tvůrčími východisky.

"Diskutují o principech divadelně-scénografické tvorby, o svých naplněných i nenaplněných vizích. Jejich společná utopie se zhmotňuje v podobě vystavovaných objektů, zároveň ale vytváří divadelní fundus, archiv předmětů, které bývaly scénografií," vysvětlují pořadatelé.

Umělecká skupina Handa Gote představuje objekty a média z 15 let staré inscenace Ekran, které předcházel několikaletý sběr filmů a diapozitivů. Zuzana Sceranková v Čekání na Fénixe reaguje na prostor skladů bývalého Prioru, konkrétně na protipožární nástřik na stropě.

Světelná designérka Pavla Beranová v instalaci Bytosti ukazuje dvě tváře scénického světla - jednu nehmotnou, tedy samotné světelné záření, druhou hmatatelnou v podobě reflektorů, beden a bedýnek, stativů či kilometrů kabelů.

"Zamyslela jsem se nad svým vztahem k těmto věcem a kromě skřípění zubů mi ožily v paměti i hezké chvíle. Chvíle osamělého kutění na ztichlých jevištích, kde reflektory žhnou ze tmy jako oči nějakých přátelských tvorů. A rozhodla jsem se vystavit obojí: světlo samotné i jeho černá střeva - nebo možná srdce," popisuje Beranová.

Část výstavy nazvaná Expozice Kouzelný les kulis.
Část výstavy nazvaná Expozice Kouzelný les kulis. | Foto: ČTK

Divadelní scénograf a filmový architekt Matěj Sýkora vystavuje Ruku, jeden z vizuálních symbolů inscenace Čevengur z brněnského HaDivadla. Dalšími účastníky přehlídky jsou scénografka a kostýmní výtvarnice Martina Zwyrtek s Michalem Cábem, jehož doménou je sound-art neboli zvuková tvorba.

Výstavu doplňuje instalace Spolku divadelních ochotníků Sedlčany. Ukazuje scénografické řešení inscenace Dům na nebesích podle tragikomedie Jiřího Hubače. Inscenace se odehrává jednak v interiéru luxusní vily, jednak v nádražním bufetu.

Zvláštní prostor v někdejších skladech dostal Petr Matásek, jenž žil v letech 1944 až 2017 a patřil k zásadním postavám české scénografie. Jen pro královéhradecké divadlo Drak vytvořil přes 160 výprav k loutkovým, činoherním i operním inscenacím.

Instalace nazvaná Matáskova svatyně pátrá po "duchu scénografie". Zahrnuje scénické návrhy, fotografie, makety, črty, záznamy rozhovorů, ale také zdánlivě náhodné shluky děl, podobné spontánním oltářům ve veřejném prostoru.

Součástí výstavy je odborné sympozium Poločas rozpadu 5.1, které se koná příští čtvrtek 24. června. Příspěvky na téma komunikace scénografie přednese například Apolena Vanišová, která bude hovořit o divadelních instalacích. Viktor Takáč chce mluvit o interaktivním diváctví, Barbora Příhodová si vybrala debatní platformu Pražského Quadriennale, Lukáš Brychta scénografii jako komplexní instalaci. Kateřina Svatoňová se bude zabývat Laternou magikou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy