Co sbírali biskupové a arcibiskupové. Olomouc vystavuje obrazy či turecký štít

ČTK ČTK
17. 6. 2021 13:05
Do třísetleté historie uměleckého sběratelství a mecenátu olomouckých biskupů či arcibiskupů mohou od čtvrtka nahlédnout návštěvníci zdejšího Arcibiskupského paláce. Výstava nazvaná K oslavě a potěše nabízí ve slavnostním sále budovy obrazy, porcelán či ukázky ze sbírky zbraní a unikátní sběratelské kousky ze slonoviny. Potrvá do 28. září.

Přehlídka zahrnuje díla spjatá se sběratelstvím olomouckých biskupů a arcibiskupů od druhé poloviny 17. století do první poloviny 20. století. "Jsou zde vyzdviženi nejvýznamnější sběratelé, od zakladatele sbírky Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, Bedřicha z Fürstenbergu, Theodora Kohna a Leopolda Prečana. Biskupové jsou představeni nejen obrazovými sbírkami, ale i předměty ze sbírek uměleckého řemesla," říká kurátorka Gabriela Elbelová.

Mezi obrazy, rozdělenými dle sběratelů, mohou návštěvníci spatřit unikáty jako plátno zakladatele boloňské malířské akademie Annibala Carraciho nazvané Latona a sedláci či obraz Davida rozjímajícího nad Goliášovou hlavou od italské raně barokní malířky Artemisii Gentileschi z počátku 17. století.

Obě práce patří mezi špičková díla z původní sbírky Karla z Lichtensteinu-Castelcornam, který žil v letech 1624 až 1695, přičemž roku 1664 usedl na olomoucký stolec.

Dále jsou k vidění poutavá kolekce vlámských obrazů ze sbírky arcibiskupa Leopolda Prečana, porcelán či ukázky z výjimečné a málo vystavované sbírky zbraní. Například turecký štít byl podle kurátorky pravděpodobně ukořistěn po vítězné bitvě u Vídně roku 1683 mezi Habsburky a Osmanskou říší. "Je to používaný štít s několika průstřely. Těch trofejí po vídeňské bitvě bylo posbíráno mnoho a staly se součástí šlechtických sbírek," doplňuje Elbelová.

Slonovinové řezby pocházejí z takzvaného Prečanova pokladu, což byla sbírka, kterou ve 20. a 30. letech minulého století nakoupil Leopold Prečan. Obsahuje kolem 400 kusů slonoviny evropské i mimoevropské provenience. Velkou část z nich tvoří japonská kolekce. "K vidění jsou například drobné řezby, takzvané necuké, které byly součástí pánského oděvu a sloužily jako knoflíky," vysvětluje kurátorka.

Část obrazů pochází z Arcidiecézního muzea v Olomouci a Kroměříži, které je však nyní kvůli rekonstrukci uzavřeno návštěvníkům. To pořadatele přimělo výstavu uspořádat. "Kromě těchto dvou veřejných expozic jsou zde vystaveny i obrazy přímo z Arcibiskupského paláce, které jsou sice známy, ale běžně je návštěvníci nemohou vidět. Skladba je tak velmi pestrá a skutečně ojedinělá," uzavírá kurátorka Elbelová.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy