Rekord Zdeňka Sýkory. Jeho obraz byl v Německu vydražen za 22 milionů korun

ČTK ČTK
17. 6. 2021 20:03
Za 860 tisíc eur, což je v přepočtu 22 milionů korun, ve čtvrtek večer německá aukční síň Lempertz vydražila obraz Linie č. 31 od českého malíře Zdeňka Sýkory. Výsledná suma je rekordem dnes již nežijícího výtvarníka. Jeho dosud nejdražším obrazem byly Linie č. 3, které tatáž síň roku 2016 vydražila za 446 tisíc eur, tedy 11,4 milionu korun.
Zdeněk Sýkora: Linie č. 31, vydraženo za 60 tisíc eur, v přepočtu 22 milionů korun.
Zdeněk Sýkora: Linie č. 31, vydraženo za 60 tisíc eur, v přepočtu 22 milionů korun. | Foto: Lempertz

Aukce v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem začínala od nuly. Než licitátor představil dílo zájemcům, částka v on-line příhozech výrazně překonala odhadní cenu. Tu síň Lempertz stanovila na 180 tisíc až 220 tisíc eur, to znamená maximálně 5,6 milionu korun.

Po zapojení zájemců v sále částka díky příhozům ve výši 40 tisíc eur rychle dosáhla na finálních 860 tisíc eur. Vydražená malba z roku 1985 je zajímavá nejen cenou, ale také velikostí - plátno měří dva krát dva metry. Před aukcí prošlo amsterodamskou galerií Art Affairs a soukromou sbírkou ve Finsku, napsal portál Artplus.cz.

Ten dále připomíná, že Linie č. 3 prodané v roce 2016 držely rekord nejvyšší ceny v kategorii českého poválečného umění, což později překonala díla Mikuláše Medka a Theodora Pištěka. Nyní vydražené Linie č. 31 ale autora opět řadí k nejdražším.

Zdeněk Sýkora, jenž žil v letech 1920 až 2011, začínal jako krajinář. Přes kubistické a surrealistické období ale přešel ke geometrické abstrakci. Vytvořil si vlastní metodu řízené náhody - barevné linie vznikaly tak, že počítač vygeneroval číselnou řadu, jež určuje směr, šířku i barvu malovaných linií.

Kromě volné tvorby Sýkora uplatnil svou metodu také v monumentálních architektonických dílech. Díla ze série Linie patří ke stěžejním částem jeho tvorby, věnoval se jim od 70. let minulého století do konce života. Linie dominuje také náhrobku na lounském hřbitově, kde je pochován.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy