Začala Smetanova výtvarná Litomyšl, vystavuje i sochy Zoubka a Kmentové

Začala Smetanova výtvarná Litomyšl, vystavuje i sochy Zoubka a Kmentové
Snímek z výstavy soch Evy Kmentové a Olbrama Zoubka.
Vepředu je dílo Evy Kmentové Stopy (1969), vzadu socha Olbrama Zoubka Strážce (1975).
Na snímku je Zoubkovo sousoší Rodina (1973).
Ještě jednou Zoubkovo sousoší Rodina (1973).
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
15. 6. 2021 18:28
V Litomyšli na Svitavsku začal festival Smetanova výtvarná Litomyšl, jehož součástí je i výstava soch Evy Kmentové a Olbrama Zoubka. Do poloviny října pořadatelé plánují 25 přehlídek či akcí. Jde o již tradiční doprovod hudební Smetanovy Litomyšle, jež se letos koná ve dnech 1. až 11. července.

"Smetanova výtvarná Litomyšl je unikátní počtem zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém, desetitisícovém městě," tvrdí pořadatelé.

Kromě tradičních expozic ve výstavních síních a galeriích jsou letos umělecká díla k vidění pod širým nebem. Práce Kmentové a Zoubka zde představuje Galerie Miroslava Kubíka výstavou nazvanou Lidská důstojnost.

Kmentová, která žila v letech 1928 až 1980, a Zoubek, jenž zemřel před čtyřmi roky ve věku 91 let, byli manželé. Kurátoři se pokoušejí najít i momenty jejich vzájemné inspirace.

Výstava zhruba 80 děl je soustředěna na období od konce 50. do začátku 80. let minulého století. Ze Zoubkových prací jsou zde díla Strážci, Běžec nebo plastiky ze série Zastřelení. Od Kmentové pak práce Opuštěný prostor, Lidské vejce či stély s otisky prstů a rtů.

V rámci výtvarného festivalu začala také výstava o historii a budoucnosti Augustovy tiskárny v Litomyšli, jejíž historie sahá nejméně do 15. století. Expozice je umístěná na zahradě tiskárny a ukazuje i plány přeměny památkově chráněného objektu na kulturní centrum.

"Hlavní náplní objektu bude stálá expozice věnovaná Juliu Mařákovi," doplňuje Michal Šimek z Muzejního spolku Augustova tiskárna.

V galerii Pakosta jsou k vidění skleněné reliéfy Andrey Staškové. Na různých místech v Litomyšli bude mít výstavu svých děl od 20. června umělecký sklář Jiří Pačinek.

Regionální muzeum v Litomyšli chystá na 19. června představení olejomaleb spisovatelky, herečky a malířky Ivy Hüttnerové.

V Městské galerii Litomyšl v domě U Rytířů bude mít od 1. srpna autorskou přehlídku nazvanou Časy mezi Časy Veronika Bromová.

Do Litomyšle rovněž připravuje Krištof Kintera sedmimetrovou sochu nazvanou Klacek se modlí. Ztvárňuje klečící figuru, která spíná ruce k nebi. Veřejnosti bude představena 3. července. Podrobný program je na webu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy