Vyhrajte exekuci, rozpad rodiny i vězení! V bystřické Herně

Kultura Kultura
16. 6. 2014 8:22
Fotograf a aktivista Lukáš Houdek otevřel na hlavní ulici v Bystřici pod Hostýnem instalaci s názvem Herna.
Herna Lukáše Houdka.
Herna Lukáše Houdka. | Foto: Lukáš Houdek

Bystřice pod Hostýnem - Vyhrajte exekuci, pobyt za mřížemi nebo rozpad rodiny. Lukáš Houdek otevřel v Bystřici pod Hostýnem Hernu ve výloze zchátralého objektu. Společně s Místním Okrašlovacím a zábavním spolkem tak chce pomocí ironické intervence do veřejného prostoru otevřít ve městě debatu o regulaci hazardu.

Houdek osadil válce starého hracího automatu novými ikonami, které symbolizují rizika gamblerství. Stolek s popelníkem a rozkouřenou cigaretou, stará židle, popínavá květina a zaprášená záclona pak spolu s automatem dotvářejí prostředí omšelé herny, která zaujme ve výloze na hlavní bystřické ulici.

Podívejte se do Herny Lukáše Houdka. A vyhrajte!
Podívejte se do Herny Lukáše Houdka. A vyhrajte! | Video:

Nejvýraznějším prvkem instalace je polep samotné výlohy, kterému vévodí nápis Herna. "Když lidé poprvé nápis zahlédli, trousili směrem k nám naštvané poznámky. Domnívali se, že se v Bystřici skutečně otevírá další podobný podnik a byli z toho rozhořčení. Ukázalo se nejen to, že instalace působí realisticky, ale také že spolek vybral téma, které obyvatele města skutečně trápí," říká Houdek. „Když ale člověk přijde blíž, dojde mu, že se jedná o ironickou parafrázi, která upozorňuje na problém zdánlivě snadné výhry, která v reálu ve většině případů znamená naopak propad do bludného kruhu. Výhry jsou totiž úplně jiné, než hráč očekává. Náš automat, který je centrálním objektem instalace, je v tomto ohledu upřímný a vykládá karty na stůl,“ dodává.

Lukáš Houdek

dox

Lukáš Houdek se ve své tvorbě zabývá zejména problematikou identity, ať už své vlastní (Život snů, Freakshow, Všechny kalhotky mojí matky, Výročí), tak transgender osob (Robin, F64.0_online, Lilie, Ritika).

V posledních letech se také ve své tvorbě věnuje tématu poválečného vysídlení Němců a proměnám českého pohraničí (Umění zabíjet, Umění dosídlit, Odložené životy, Musíš zapomenout na Johanna), případně intervencím do veřejného prostoru, které upozorňují na aktuální problémy (Teorie přizpůsobivosti, Pomník okupantům).

Na spodní hraně výkladní skříně je umístěn i nápis shrnující současnou situaci malého moravského města: "Bystřice pod Hostýnem - 8 400 obyvatel - 8 heren - 110 herních prvků".

"Pozornější kolemjdoucí snad nebudou mít problém pochopit náš záměr. Na dveře jsme navíc zavěsili dvě lahve a plechovku fazolí coby svérázné hlasovací zařízení - nad ně jsme lidem napsali, aby vhozením fazole do jedné z lahví řekli, zda jsou pro nebo proti tomu, aby radnice skoncovala s bujícím hazardem," vysvětlil předseda okrašlovacího spolku Jakub Koníček.

Instalace Herna bude ve Výloze na bystřické Dolní ulici k vidění celý měsíc. Její dernisáž se uskuteční 19. července formou veřejné debaty na téma regulace hazardu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 53 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy