Vyhrajte exekuci, rozpad rodiny i vězení! V bystřické Herně

Kultura Kultura
16. 6. 2014 8:22
Fotograf a aktivista Lukáš Houdek otevřel na hlavní ulici v Bystřici pod Hostýnem instalaci s názvem Herna.
Herna Lukáše Houdka.
Herna Lukáše Houdka. | Foto: Lukáš Houdek

Bystřice pod Hostýnem - Vyhrajte exekuci, pobyt za mřížemi nebo rozpad rodiny. Lukáš Houdek otevřel v Bystřici pod Hostýnem Hernu ve výloze zchátralého objektu. Společně s Místním Okrašlovacím a zábavním spolkem tak chce pomocí ironické intervence do veřejného prostoru otevřít ve městě debatu o regulaci hazardu.

Houdek osadil válce starého hracího automatu novými ikonami, které symbolizují rizika gamblerství. Stolek s popelníkem a rozkouřenou cigaretou, stará židle, popínavá květina a zaprášená záclona pak spolu s automatem dotvářejí prostředí omšelé herny, která zaujme ve výloze na hlavní bystřické ulici.

Podívejte se do Herny Lukáše Houdka. A vyhrajte!
Podívejte se do Herny Lukáše Houdka. A vyhrajte!

Nejvýraznějším prvkem instalace je polep samotné výlohy, kterému vévodí nápis Herna. "Když lidé poprvé nápis zahlédli, trousili směrem k nám naštvané poznámky. Domnívali se, že se v Bystřici skutečně otevírá další podobný podnik a byli z toho rozhořčení. Ukázalo se nejen to, že instalace působí realisticky, ale také že spolek vybral téma, které obyvatele města skutečně trápí," říká Houdek. „Když ale člověk přijde blíž, dojde mu, že se jedná o ironickou parafrázi, která upozorňuje na problém zdánlivě snadné výhry, která v reálu ve většině případů znamená naopak propad do bludného kruhu. Výhry jsou totiž úplně jiné, než hráč očekává. Náš automat, který je centrálním objektem instalace, je v tomto ohledu upřímný a vykládá karty na stůl,“ dodává.

Lukáš Houdek
Autor fotografie: Anna Vedralová

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek se ve své tvorbě zabývá zejména problematikou identity, ať už své vlastní (Život snů, Freakshow, Všechny kalhotky mojí matky, Výročí), tak transgender osob (Robin, F64.0_online, Lilie, Ritika).

V posledních letech se také ve své tvorbě věnuje tématu poválečného vysídlení Němců a proměnám českého pohraničí (Umění zabíjet, Umění dosídlit, Odložené životy, Musíš zapomenout na Johanna), případně intervencím do veřejného prostoru, které upozorňují na aktuální problémy (Teorie přizpůsobivosti, Pomník okupantům).

Na spodní hraně výkladní skříně je umístěn i nápis shrnující současnou situaci malého moravského města: "Bystřice pod Hostýnem - 8 400 obyvatel - 8 heren - 110 herních prvků".

"Pozornější kolemjdoucí snad nebudou mít problém pochopit náš záměr. Na dveře jsme navíc zavěsili dvě lahve a plechovku fazolí coby svérázné hlasovací zařízení - nad ně jsme lidem napsali, aby vhozením fazole do jedné z lahví řekli, zda jsou pro nebo proti tomu, aby radnice skoncovala s bujícím hazardem," vysvětlil předseda okrašlovacího spolku Jakub Koníček.

Instalace Herna bude ve Výloze na bystřické Dolní ulici k vidění celý měsíc. Její dernisáž se uskuteční 19. července formou veřejné debaty na téma regulace hazardu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy