Umění zabíjet. Kde vraždili po válce Češi Němce při odsunu?

Umění zabíjet. Kde vraždili po válce Češi Němce při odsunu?
Žatec, červen 1945. Hledání ukrytých šperků a znásilňování žen a dětí v žateckých kasárna.
Vráž u Berouna, 8. května 1945. Masakr 19 loděnických a vrážských občanů ve věku 19 až 65 let.
Tušť, 24. květen 1945. Střelba do pánve Olgy Vlčkové následovala po popravě 12 mužů a jedné další ženy.
Švédské Šance, noc z 18. na 19. července 1945. Z transportu karpatských Němců bylo vybráno a následně postříleno asi 71 mužů, 120 žen a 74 dětí.
Foto: Lukáš Houdek
Kultura Kultura
6. 3. 2013 14:48

Místa, kde byli zavraždění po druhé světové válce čeští Němci při odsunu, se ve svém projektu Umění zabíjet snažil zmapovat fotograf Lukáš Houdek. Vytvořil soubor fotografií, na kterých pomocí panenek Barbie zrekonstruoval některé případy masakrů a mučení německého civilního obyvatelstva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy