Z nenávisti se vraždí i dnes, říká autor Umění zabíjet

Kultura Kultura
7. 3. 2013 13:30
Fotograf Lukáš Houdek odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz
Horní Lipka, léto 1945. Týrání Marie Neutzler, na jehož následky o několik měsíců později zemřela v nemocnici v Červené Vodě.
Horní Lipka, léto 1945. Týrání Marie Neutzler, na jehož následky o několik měsíců později zemřela v nemocnici v Červené Vodě. | Foto: Lukáš Houdek

Online rozhovor - Vraždy z nenávisti. Stále aktuální téma. A nemusí se jednat právě o odsun sudetských Němců po druhé světové válce. Lukáš Houdek si ke svému výtvarnému projektu Umění zabíjet vybral právě dobu na konci války, kdy se obracely role obětí a vrahů. 

O této době se ve školách příliš neučí a do médií se pravidelně dostává, když se některému z politiků hodí získávat body od "nacionalisticky" naladěné části veřejnosti. Naposledy se poválečný odsun Němců a Benešovy dekrety staly rozbuškou prezidentské kampaně.

A právě v té době pověsil Lukáš Houdek část svých ilustrací vražd sudetských Němců "vítěznými" Čechy na nábřežní Galerii Artwall. Kompletní soubor snímků je zároveň vystavený v Národní technické knihovně.

Lukáš Houdek při rekonstrukcích vycházel z archivních dokumentů, historických analýz, dobových materiálů a výpovědí pamětníků, které vizuálně upravoval. Jeho svébytné rekonstrukce se však zakládají na skutečných událostech. "Myslím, že násilí z nenávisti je tu napříč celou historií. Jen dnes o ní mluvíme a umíme si ji definovat, uvědomujeme si její nebezpečí. Taková paralela se ukazuje stále, například situace na Šluknovsku v roce 2011," řekl Lukáš Houdek v online rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Lukáš Houdek
Lukáš Houdek | Foto: Aktuálně.cz

Tématu se Lukáš Houdek začal věnovat, protože sám pochází ze Sudet. Narodil se v Plané u Mariánských Lázní, vyrůstal ve Stříbře a jeho rodina "dosídlila" některé z německých nemovitostí.

"Nemyslím si, že můj projekt něco změní. Co ale může dokázat, je donutit občany naší země, aby se nad odsunem/vyhnáním zamysleli, aby si k němu něco víc zjistili a utvořili si na něj vlastní názor. Co tak slyším kolem sebe, děje se to. Myslím, že naše hysterie může záviset i na tom, že o tom tématu nic nevíme. Víme, co nám bylo opakováno minulým režimem, ta černobílá pravda o výhradně zlých Němcích a výhradně hodných Češích, zatímco fakta byla zamykána do archivů pod štítkem "tajné". Dnes už tyto dokumenty tajné nejsou, proto si myslím, že právě teď máme možnost se o poválečných dějinách dozvědět více a zaujmout k nim vlastní postoj," řekl Lukáš Houdek.

Další projekt, na němž nyní pracuje, se bude jmenovat Umění dosídlit. Opět to budou fotografie z míst, kam přicházeli po odsunu nová obyvatelé Sudet.

 

Čtěte všechny odpovědi z online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy