Rekord Zdeňka Sýkory. Jeho obraz byl v Německu vydražen za 22 milionů korun

ČTK ČTK
17. 6. 2021 20:03
Za 860 tisíc eur, což je v přepočtu 22 milionů korun, ve čtvrtek večer německá aukční síň Lempertz vydražila obraz Linie č. 31 od českého malíře Zdeňka Sýkory. Výsledná suma je rekordem dnes již nežijícího výtvarníka. Jeho dosud nejdražším obrazem byly Linie č. 3, které tatáž síň roku 2016 vydražila za 446 tisíc eur, tedy 11,4 milionu korun.
Zdeněk Sýkora: Linie č. 31, vydraženo za 60 tisíc eur, v přepočtu 22 milionů korun.
Zdeněk Sýkora: Linie č. 31, vydraženo za 60 tisíc eur, v přepočtu 22 milionů korun. | Foto: Lempertz

Aukce v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem začínala od nuly. Než licitátor představil dílo zájemcům, částka v on-line příhozech výrazně překonala odhadní cenu. Tu síň Lempertz stanovila na 180 tisíc až 220 tisíc eur, to znamená maximálně 5,6 milionu korun.

Po zapojení zájemců v sále částka díky příhozům ve výši 40 tisíc eur rychle dosáhla na finálních 860 tisíc eur. Vydražená malba z roku 1985 je zajímavá nejen cenou, ale také velikostí - plátno měří dva krát dva metry. Před aukcí prošlo amsterodamskou galerií Art Affairs a soukromou sbírkou ve Finsku, napsal portál Artplus.cz.

Ten dále připomíná, že Linie č. 3 prodané v roce 2016 držely rekord nejvyšší ceny v kategorii českého poválečného umění, což později překonala díla Mikuláše Medka a Theodora Pištěka. Nyní vydražené Linie č. 31 ale autora opět řadí k nejdražším.

Zdeněk Sýkora, jenž žil v letech 1920 až 2011, začínal jako krajinář. Přes kubistické a surrealistické období ale přešel ke geometrické abstrakci. Vytvořil si vlastní metodu řízené náhody - barevné linie vznikaly tak, že počítač vygeneroval číselnou řadu, jež určuje směr, šířku i barvu malovaných linií.

Kromě volné tvorby Sýkora uplatnil svou metodu také v monumentálních architektonických dílech. Díla ze série Linie patří ke stěžejním částem jeho tvorby, věnoval se jim od 70. let minulého století do konce života. Linie dominuje také náhrobku na lounském hřbitově, kde je pochován.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy