Plzeňská madona se po 76 letech přestěhovala, vystavena bude 10 dnů

Plzeňská madona se po 76 letech přestěhovala, vystavena bude 10 dnů
Převoz Plzeňské madony z katedrály svatého Bartoloměje do výstavní síně Masné krámy.
Převoz Plzeňské madony z katedrály svatého Bartoloměje do výstavní síně Masné krámy.
Převoz Plzeňské madony z katedrály svatého Bartoloměje do výstavní síně Masné krámy.
Převoz Plzeňské madony z katedrály svatého Bartoloměje do výstavní síně Masné krámy.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
1. 5. 2021 11:41
Nejznámější, nejcennější a po staletí nejuctívanější umělecké dílo v Plzni, gotická Plzeňská madona, se v pátek na čas přesunula z katedrály svatého Bartoloměje o pár set metrů dál do výstavní síně Masné krámy. Od 20. do 29. května zde bude k vidění jako součást výstavy Nad slunce krásnější - Plzeňská madona a krásný sloh, kterou připravila Západočeská galerie.

Převoz sochy se uskutečnil v pátek dopoledne. Odborná transportní společnost Artex za spolupráce restaurátora Davida Blahouta sochu ještě v katedrále umístila do přepravního boxu. Na cestu ji přišel vyprovodit také biskup Tomáš Holub.

Následoval převoz v autě speciálně upraveném proti otřesům. Vše proběhlo za podpory policie, která kontrolovala bezpečnost a na krátkou dobu uzavřela Dřevěnou ulici pro veřejnou dopravu. Dílo bylo v pořádku přeneseno do Masných krámů.

Opuková socha vyrobená pro katedrálu před rokem 1384 je považována za jeden z prototypů takzvaných krásných madon. Trvale je umístěna na oltáři katedrály, lidé nemají možnost jí zblízka pohlédnout do tváře. Spatřit ji na výstavě tak bude mimořádná příležitost, říká biskup Holub.

Madona opustila oltář po více než tři čtvrtě století kvůli restaurování. Naposledy byla sejmuta za druhé světové války z obavy před bombardováním Plzně a ukryta v klášteře v Plasích, vrátila se roku 1945. Katedrála teď prochází víc než stomilionovou rekonstrukcí. Restaurátor sochu citlivě očistil.

Pro Holuba, který byl před pěti lety vysvěcen v katedrále na biskupa, bylo blízké setkání s madonou silným zážitkem. "Je to ten největší dárek, že jsem poprvé spatřil madonu, která je očištěná a je krásná. Výraz tváře, očí, rtů Matky Boží je kouzelný. Když jsem u ní dnes stál, byl jsem dojatý a běhal mi mráz po zádech," říká.

V galerii nebude madona jen jedním z exponátů, ale také místem, kde se lidé budou moci modlit. "Historie madony je spojená s tím, že to není artefakt. Je to místo úcty, kam Plzeňané po celá století chodili, aby se modlili v radosti, bolesti i složitostech. A já bych chtěl, aby na té výstavě měla tuto funkci, která vytváří její krásu," dodává biskup.

Převoz Plzeňské madony z katedrály svatého Bartoloměje do výstavní síně Masné krámy.
Převoz Plzeňské madony z katedrály svatého Bartoloměje do výstavní síně Masné krámy. | Foto: ČTK

Také pro autora výstavy Petra Jindru byl pátek mimořádný. Přípravy mu zabraly sedm let. Plzeňská madona měla v koncepci přehlídky zásadní postavení, od začátku se počítalo, že bude dočasně vystavena. Jenže když galerie evropsky jedinečnou přehlídku vzácných středověkých madon koncem loňského roku otevřela, brzy musela kvůli epidemii koronaviru zase zavřít. Výstavu proto prodloužila do 6. června.

"Očekávali jsme rekordní zájem návštěvníků i odborné veřejnosti, ovšem skutečnost je jiná, protože jsme museli mít po čtyři měsíce uzavřené výstavní síně, což bylo nešťastné právě pro tuto expozici," doplňuje Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni.

Epidemická situace v kraji však umožní od příštího týdne opět po měsících otevřít památky i muzea. Západočeská galerie bude přístupná od 4. května, madonu lidé v Masných krámech uvidí ve dnech 20. až 29. května.

"Měl jsem pocit, že vidím zázrak. To skutečně nepřeháním. Je to naprosto mimořádné, nesmírně silné. Je to dílo, které je hluboce kultické," popisuje kurátor Jindra své pocity poté, co sochu poprvé spatřil zblízka.

Madona pochází ze svatovítské katedrální huti Petra Parléře. "Možná, snad byla tesána přímo rukou Petra Parléře," domnívá se Jindra. Jak byla původně vysoká, se dnes neví, nedochoval se celek koruny. Nyní měří 125,5 centimetru a váží 127 kilogramů. Znázorňuje Pannu Marii jako prostřednici spásy.

"Je zobrazena v zastaveném kroku, v příchodu s dítětem v náručí. Ježíšek je obnažený, což zdůrazňuje vtělení Božího syna," líčí Jindra. Důraz na vtělení podle něj středověký sochař vyjádřil tak sugestivně, že prsty Panny Marie jsou vtisknuty do těla dítěte a celá socha se tak stává živější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy