Býčí zápasy, Don Quijote nebo ženy. Ostrava vystavuje španělské umělce z Paříže

Býčí zápasy, Don Quijote nebo ženy. Ostrava vystavuje španělské umělce z Paříže
Výstava se koná coby součást oslav 95. výročí Domu umění, který byl otevřen v květnu 1926.
Pohled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy.
Vlevo je obraz nazvaný Žena v křesle z roku 1946, jehož autorem je Honorio García Condoy.
Pohled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
28. 4. 2021 14:44
Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavu obrazů, kreseb a grafik nazvanou Španělští umělci Pařížské školy. Představuje šest desítek děl s tematikou býčích zápasů, Dona Quijota, žen či zátiší. Všechny exponáty pocházejí ze zdejších sbírek.

On-line vernisáž v Domě umění se uskuteční příští úterý 4. května, kdy bude zveřejněna také virtuální prohlídka. Výstava potrvá do 6. června.

Ostravská instituce spravuje po pražské Národní galerii druhou nejvýznamnější kolekci španělského moderního umění v Česku. Její součástí byly dříve i dvě kresby Pabla Picassa, které však ministerstvo kultury muselo vrátit v restitučním řízení z roku 1997. Picassova díla proto na výstavě nejsou zastoupena.

Výstava španělského umění se v ostravském Domě umění konala naposledy roku 1992. "Tehdy ji připravil můj tatínek a kurátor Vilém Jůza. Termín otevření aktuální výstavy pro veřejnost závisí na vládních opatřeních," doplňuje současný ředitel galerie Jiří Jůza.

Díla 16 španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži, jsou rozdělena do osmi tematických sekcí. Převážně jde o kresby a grafiky, výběr ale obsahuje i malbu například od tenerifského rodáka Óscara Domíngueze. Ten roku 1947 vystavoval v Olomouci a tvořil v ateliéru sochaře Jaromíra Šolce a jeho ženy Marty. Odsud se pak jeho práce dostaly do ostravské sbírky.

Dále mohou diváci vidět díla Francisca Borese, průkopníka moderního sochařství Julia Gonzáleze, Antoniho Clavého, nominovaného na dva filmové Oscary, nebo Baltasara Loba, známého kompozicemi, jež znázorňují matku s dítětem.

"Výstava se omezuje na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou Československé republiky první poválečná zahraniční výstava: Umění republikánského Španělska. Značná část vystavených prací pak zůstala v československých sbírkách, mimo jiné i v Ostravě," vysvětluje kurátor a odborník na dějiny umění hispánského světa Pavel Štěpánek.

"Španělští umělci během pobytu v Československu navázali přátelství s řadou místních umělců," doplňuje kurátor, který zájemce o expozici provede on-line komentovanou prohlídkou 3. června.

Výstava se koná coby součást oslav 95. výročí Domu umění, který byl otevřen v květnu 1926. V památkově chráněné budově dnes sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě, jejíž sbírky čítají přes 23 tisíc děl.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy