Býčí zápasy, Don Quijote nebo ženy. Ostrava vystavuje španělské umělce z Paříže

Býčí zápasy, Don Quijote nebo ženy. Ostrava vystavuje španělské umělce z Paříže
Výstava se koná coby součást oslav 95. výročí Domu umění, který byl otevřen v květnu 1926.
Pohled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy.
Vlevo je obraz nazvaný Žena v křesle z roku 1946, jehož autorem je Honorio García Condoy.
Pohled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
28. 4. 2021 14:44
Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavu obrazů, kreseb a grafik nazvanou Španělští umělci Pařížské školy. Představuje šest desítek děl s tematikou býčích zápasů, Dona Quijota, žen či zátiší. Všechny exponáty pocházejí ze zdejších sbírek.

On-line vernisáž v Domě umění se uskuteční příští úterý 4. května, kdy bude zveřejněna také virtuální prohlídka. Výstava potrvá do 6. června.

Ostravská instituce spravuje po pražské Národní galerii druhou nejvýznamnější kolekci španělského moderního umění v Česku. Její součástí byly dříve i dvě kresby Pabla Picassa, které však ministerstvo kultury muselo vrátit v restitučním řízení z roku 1997. Picassova díla proto na výstavě nejsou zastoupena.

Výstava španělského umění se v ostravském Domě umění konala naposledy roku 1992. "Tehdy ji připravil můj tatínek a kurátor Vilém Jůza. Termín otevření aktuální výstavy pro veřejnost závisí na vládních opatřeních," doplňuje současný ředitel galerie Jiří Jůza.

Díla 16 španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži, jsou rozdělena do osmi tematických sekcí. Převážně jde o kresby a grafiky, výběr ale obsahuje i malbu například od tenerifského rodáka Óscara Domíngueze. Ten roku 1947 vystavoval v Olomouci a tvořil v ateliéru sochaře Jaromíra Šolce a jeho ženy Marty. Odsud se pak jeho práce dostaly do ostravské sbírky.

Dále mohou diváci vidět díla Francisca Borese, průkopníka moderního sochařství Julia Gonzáleze, Antoniho Clavého, nominovaného na dva filmové Oscary, nebo Baltasara Loba, známého kompozicemi, jež znázorňují matku s dítětem.

"Výstava se omezuje na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou Československé republiky první poválečná zahraniční výstava: Umění republikánského Španělska. Značná část vystavených prací pak zůstala v československých sbírkách, mimo jiné i v Ostravě," vysvětluje kurátor a odborník na dějiny umění hispánského světa Pavel Štěpánek.

"Španělští umělci během pobytu v Československu navázali přátelství s řadou místních umělců," doplňuje kurátor, který zájemce o expozici provede on-line komentovanou prohlídkou 3. června.

Výstava se koná coby součást oslav 95. výročí Domu umění, který byl otevřen v květnu 1926. V památkově chráněné budově dnes sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě, jejíž sbírky čítají přes 23 tisíc děl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy