Obraz z Kupkova raného období může být vydražen za 50 milionů korun

ČTK ČTK
22. 11. 2022 10:07
S vyvolávací cenou 25 milionů korun půjde tuto neděli 27. listopadu do dražby olejomalba Františka Kupky. Bílý kůň z roku 1909 patří k dílům, kterými se průkopník abstrakce odklonil od tradice a vykročil k nefigurativní tvorbě. Jako odhadní cenu organizátoři uvádějí až 50 milionů korun.
František Kupka: Bílý kůň, 1909, vyvolávací cena 25 milionů korun.
František Kupka: Bílý kůň, 1909, vyvolávací cena 25 milionů korun. | Foto: Galerie Kodl

Aukce, kterou pořádá Galerie Kodl, nabídne za milionové částky také díla Bohumila Kubišty, Mikuláše Medka, Zdeňka Sýkory, Theodora Pištěka, Josefa Šímy, Josefa Čapka, Emila Filly nebo Jana Zrzavého.

Kromě moderního malířství budou moci sběratelé získat práce z 19. století či současnosti. Předaukční výstava se koná do soboty v sídle galerie na pražské Národní třídě, aukce pak o den později na Žofíně a také online na portálu Artslimit.com.

Plátno Bílý kůň bylo inspirováno malířovými pobyty v Bretani. Pobřeží, moře a skály přiměly Františka Kupku vytvořit některé práce z počátku století, například Baladu (Radosti života) nebo Vlnu z let 1901 a 1902.

Bílý kůň dokládá, jak Kupka na rozdíl od mnoha světových autorů, kterým to trvalo velkou část tvůrčího života, za necelou dekádu urazil cestu od symbolistického tvarosloví s kořeny v akademickém školení až k abstraktní malbě. Svá nejslavnější abstraktní díla namaloval jen několik let po tomto obrazu.

Kupkova abstraktní tvorba má na trhu větší úspěch než rané práce. Jeho nejdražším dílem prodaným v české aukci je obraz Divertimento II, za který kupec v roce 2020 zaplatil 90,24 milionu korun. Úplný rekord drží od letošního května obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911, který byl v aukci Galerie Kodl prodán za 123,6 milionu včetně dvacetiprocentní přirážky.

Tvorbu 19. století v nadcházející aukci zastoupí Josef Navrátil, August Bedřich Piepenhagen a jeho dcera Charlotte Piepenhagenová-Mohrová, Julis Mařák, Antonín Chittussi či generace Národního divadla - Václav Brožík s velkoformátovým historickým žánrem Polyxena z Lobkovic chránící Slavatu a Martinice či mariánská kompozice od Františka Ženíška. Z děl takzvané generace 90. let pořadatelé nabídnou práce Antonína Slavíčka, Františka Kavána a Jana Honsy.

Ze surrealismu dojde na ranou tvorbu Václava Zykmunda, za jeden z vrcholů aukce pořadatelé považují rané surrealisticky laděné plátno Mikuláše Medka nazvané Svět cibule II s vyvolávací cenou 14 milionů korun.

Za sedm milionů korun organizátoři nabídnou obraz Zdeňka Sýkory Linie č. 148, za pět milionů jde do aukce Zátiší s lampami nedávného jubilanta Theodora Pištěka, který drží rekord v aukčním prodeji díla žijícího českého autora. Vytvořil ho obrazem Adieu, Guy Moll prodaným za více než 25 milionů korun včetně přirážky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izrael provedl letecké útoky na Pásmo Gazy

 Izraelská armáda oznámila, že dnes krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Radikální Palestinci odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.

Z pěti raket vypálených v noci na dnešek na Izrael z Pásma Gazy byly podle armády tři sestřeleny, jedna skončila v otevřeném prostranství a další dopadla ještě uvnitř Pásma Gazy. Dále armáda uvedla, že cílem následných leteckých úderů byly podzemní výrobny raket a výcvikové prostory, které využívá palestinské radikální hnutí Hamás. Ani na jedné straně nebyly dosud hlášeny žádné oběti.

Jak palestinské raketové útoky, tak izraelské letecké údery byly podle AP provedeny v omezeném rozsahu, situace by tudíž nemusela přerůst v plnohodnotnou válku. Od roku 2007, kdy Hamás převzal moc v Pásmu Gazy od konkurenčních palestinských sil, vedl s Izraelem čtyři války a několik menších potyček.

Při čtvrteční razii izraelské armády v Džanínu na Západním břehu Jordánu zahynulo nejméně devět Palestinců a dalších 20 utrpělo zranění. Šlo o jeden z nejkrvavějších zásahů izraelské armády na Západním břehu v posledních letech. Palestinci po razii přerušili bezpečnostní koordinaci s Izraelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy