reklama

Obraz "A teď, když přijde čas" od Toyen byl v aukci prodán za téměř 20 milionů korun

27. 5. 2018
Za 9,7 milionu korun změnila majitele také malba Koupání v Oravě od Josefa Čapka.

Praha - Obraz české malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas byl na aukci v Praze vydražen za 19,4 milionu korun včetně přirážky. Za 9,7 milionu korun změnila majitele také malba Koupání v Oravě od Josefa Čapka.

Celkem byla na nedělní aukci prodána díla za téměř 200 milionů, sdělila mluvčí pořádají Galerie Kodl Terezie Kaslová. Část výtěžku dražby jde na dobročinné účely.

Sugestivní obraz od Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové, šel do aukce s vyvolávací cenou 13 milionů korun. Plátno z roku 1957, jemuž výjimečný význam přisuzovala i sama malířka, je podle galerie reprezentativní ukázkou z autorčina vrcholného pařížského období.

Hranici šesti milionů na dnešní aukci pokořil znovuobjevený, po mnoho desítek let veřejnosti nepřístupný obraz Děti v lese od Václava Brožíka. Nového majitele získal za 6,2 milionu.

Ještě o více než dva miliony dráž byla vydražena velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna a s cenou 9,7 milionu korun opustil dražební sál Čapkův obraz Koupání v Oravě.

ČTK: Obraz české malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas byl na dnešní aukci Galerie KODL v Praze vydražen za 19,4 milionu korun včetně přirážky. Za 9,7 milionu změnil majitele také obraz Koupání v Oravě od Josefa Čapka. Celkem dnes byla prodána díla za téměř 200 milionů. Galerie Kodl část výtěžku dražby poukáže na dobročinné účely. (Repro: Galerie Kodl)

Zveřejnil(a) HNArt dne NaN. undefined NaN

V Česku nepříliš obvyklou položkou dražby se stala plastika jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího. Bronzová socha Mínotaurus byla prodána za 8,4 milionu korun.

"Pozornost sběratelů se soustředila kromě Dalího i na tvorbu jiných zahraničních autorů, a to zejména francouzských impresionistů Louise Valtata, Armanda Guillaumina a Eugena Boudina," uvedla mluvčí Kaslová.

Úspěchu a nových autorských rekordů dosáhla i díla českých klasiků z 19. století, například Aloise Kirniga, Maxmiliána Haushofera či Maxmiliána Pirnera. Velkému zájmu dražitelů se těšili také čeští avantgardní umělci či modernisti.

"Autorské rekordy padaly kupříkladu u děl Magdaleny Jetelové, Vlastimila Beneše, Vladimíra Kopeckého či Jindřicha Štyrského," doplnila Kaslová.

Na aukci byla dražena také díla několika současných výtvarníků. Výtěžek z prodeje desítky z nich věnuje Galerie Kodl už posedmé ve prospěch Centra Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Nedělní aukce vynesla na dobročinné účely 581 tisíc korun.

autor: ČTK | 27. 5. 2018

Související

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama
    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama